12 Mart 2011 17:17

‘Bu ülkede adalet yok’

GÖZALTINDA  kaybedilen çocukları için 311 haftadır oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri bu kez tutuklanan gazeteci Ahmet Şık için oturma eylemi yaptı.311. hafta eylemini Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’a adayan Cumartesi Anneleri, hep yanlarında olan Ahmet Şık’ın Ergenekon ismi ile kirletilmesine tep

‘Bu ülkede adalet yok’

Paylaş

311. hafta eylemini Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’a adayan Cumartesi Anneleri, hep yanlarında olan Ahmet Şık’ın Ergenekon ismi ile kirletilmesine tepki gösterdi.

Ahmet Şık’ın hep yanlarında olduğunu söyleyen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak, “Hasan’ı alıp götürüp kaybettiler, niçin öldürdüler? Bu hükümet bizden ne istiyor?  Şimdi de oğlumun gazeteci arkadaşını alıp içeri koydular sebep ne? Ahmet Şık benim oğlum gibidir” diye konuştu.

AHMET ŞIK EMEKÇİYDİ

“Bu ülkede devlet yok, adalet yok, insanlık yok. Çete olsan mafya olsan içeri girmezsin ama iyi insansan seni içeri atarlar” diyen gazeteci Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe,  Ahmet Şık’a kimsenin kirli diyemeyeceğini, onun temiz bir çocuk olduğunu söyledi.

Devletin kendisinin mafya olduğunu, mazlum çocuklardan ne istediğini soran Göktepe, “Hasan Ocak’ın neyi vardı? Metin’in neyi vardı o bir gazeteciydi? Ahmet de adam öldürseydi elini kolunu sallayarak gezerdi ama emekçiydi. Emekçi insanlarla birlikteydi. O yüzden suçlu. Ahmet’e kir attılar ama kirli değildir” diye konuştu.

Gözaltında kaybedilen Tolga Baykal Ceylan’ın annesi Kadriye Ceylan, Ahmet Şık’ı tutuklayarak Cumartesi Annelerinin elini kolunu kırdıklarını kaydetti. “Ahmet Şık’tan mağdurların yanında olduğu için mi korktular?” sorusunu soran Ceylan, Ahmet’in güzel yüreği ile hep yanlarında olduklarını ifade etti.

CUMARTESİ İNSANI AHMET ŞIK

Cumartesi Anneleri adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Meryem Göktepe, “Yaptığımız son 111 oturma eyleminde Ergenekon savcılarına seslenerek, kayıp dosyalarının Ergenekon kapsamına alınmasını, devlet adına işlenen suçların, derin yapılanmaların soruşturulmasını, kayıpların akıbetinin açığa çıkarılmasını istiyoruz. Ergenekon’un iktidar odakları arasında bir hesaplaşmaya dönüşmesini değil gerçekten suçluların yargılanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Ölüm kuyularının, toplu mezarların, ölüm kazanları ve bunların sorumlularının görmezden gelindiğini dile getiren Göktepe, devlet adına işlenen suçların soruşturma kapması dışında tutulduğunu söyledi.

Son iki yıldır taleplerine sırtlarını dönen Ergenekon savcılarının, hep yanlarında olan, kendilerinin haberlerini yapan ender gazetecilerden biri olan Ahmet Şık’ın evlatlarının katilleri ile aynı suç kapsamında sorgulandığını belirten Göktepe, “Ahmet Şık hak eksenli gazetecilik yapan biri olmanın ötesinde adalet isteyen bir Cumartesi İnsanıdır. Bugün gerçekleri çarpıtarak Ahmet’i yalancılıkla suçlayanlar, Cumartesi Annelerinin 1995-99 yılları arasında dört yıl süren mücadelesini bir kez bile haber yapmamışlardır. İşte o zamanlarda Ahmet şık Galatasaray’da annelere inen polis coplarına bedenini siper etmişti” diye konuştu.

Göktepe, “Kimse, halktan gizlenen delilleri dayanak göstererek, Ahmet’in insanlık suçu işleyenlerle aynı örgüte mensup olduğuna inanmamızı beklemesin” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gazi katliamı lanetlendi

SONRAKİ HABER

Isparta-Antalya Karayolu ortasında yarık oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa