07 Temmuz 2010 00:00

Koca Çınar yaşatılıyor

1911’de Kastamonu’nun Cide ilçesinde dünyaya gelen Rıfat Ilgaz’ı 2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Olayları sonrası 7 Temmuz 1993’te sonsuzluğa uğurlamıştık…

Paylaş

1911’de Kastamonu’nun Cide ilçesinde dünyaya gelen Rıfat Ilgaz’ı 2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Olayları sonrası 7 Temmuz 1993’te sonsuzluğa uğurlamıştık…
82 yıllık yaşamında 70 kitaba imza atan Rıfat Ilgaz’ın, 1983 yılında oğlu Aydın Ilgaz ile birlikte kurduğu Çınar Yayınları, edebiyatımızın ‘Koca Çınarı’nı yaşatmak için çalışmalarını sürdürüyor. Rıfat Ilgaz’ın bütün kitaplarını özenli bir çalışmayla elden geçirerek yeni baskılarını yayımlayan yayınevi, 7 Mayıs 2011’de 100. doğum yılı kutlanacak olan Ilgaz’ın adına yaraşır kutlamalar yapmak için de şimdiden çalışmalara başladı.

“Sevdim haklıdan yana olabilmek için
Çalışıp ezilenden senden yana
Sevdim aldığım soluğu hak etmek için
Ama sevdim halkımca” diyen Rıfat Ilgaz’ı kaybettiğimiz 7 Temmuz 1993’ten günümüze Çınar Yayınları ve Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi, Rıfat Ilgaz adına pek çok etkinlik düzenledi. Şiir, öykü yarışmaları, her yıl Cide’de Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali, Kastamonu Meslek Yüksek Okulu ve Prof. Dr. Bahri Gökçebay’ın da katkılarıyla 2006 yılının mayıs ayında Kastamonu’da üç gün süreyle Rıfat Ilgaz Sempozyumu düzenlendi. Sempozyuma sunulan bildiriler 1000 sayfalık bir kitap olarak yayınlandı.
Kastamonu Üniversitesi, Cide’de açtığı yüksekokula Rıfat Ilgaz’ın ismini verdi.
Ayrıca Çınar Yayınları, Ilgaz’ın kitaplarını yabancı dillere çevirdi. Rıfat Ilgaz’ın 1911’de doğduğu ev Cideliler, Rıfat Ilgaz’ın okurları ve Cide Belediyesi’nin desteğiyle Rıfat Ilgaz Müzesi’ne dönüştürüldü. Aydın Ilgaz’ın elindeki Rıfat Ilgaz’a ait bütün belgeleri vererek oluşmasını sağladığı Rıfat Ilgaz Müzesi’nde Rıfat Ilgaz’ın bütün özel eşyaları (kalemi, gözlüğü, giysileri, kitapları, yatağı, çalışma masası, radyosu) sergileniyor.
Cide Kaymakamlığı tarafından Cide Kaymakamlığı Rıfat Ilgaz Çocuk Korosu kuruldu. Koroda Cideli ilköğretim öğrencileri bulunuyor.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

5 No’lu Cezaevi, temmuz ayı boyunca Seyr-î Mesel’de

SONRAKİ HABER

Türk Telekom hat kiralama bedelini yükseltti; yeni zamlar yolda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa