Öldürenlere değil kaseti verene dava açıldı

IRAK’ta 2007’de Apache helikopterinden açılan ateşle, aralarında iki gazetecinin de bulunduğu 9 kişinin öldürülmesinin görüntülerini ...


IRAK’ta 2007’de Apache helikopterinden açılan ateşle, aralarında iki gazetecinin de bulunduğu 9 kişinin öldürülmesinin görüntülerini sızdıran ABD askeri hakkında, gizli bilgileri sızdırmak ve ulusal güvenliği tehlikeye atmaktan dava açıldı.
Bradley Manning adlı asker, caddede yürüyen bir grup silahsız insanın üzerine Apaçi helikopterlerinden ateş açıldığını, bu esnada ABD askerlerinin gülerek Iraklılara hakaret ettiklerini gösteren video kaseti sızdırmakla itham ediliyor. Gizli kaset 2007’de kokpitten alınmış ve geçen nisan ayında bir İnternet sitesinde yayınlamıştı. Saldırıda ölenler arasında Reuters’ın yerel muhabiri ve şoförü de bulunuyordu. Saldırıda iki çocuk da yaralanmıştı. Geçen ay başında Bağdat’ta tutuklanan asker, şu anda Kuveyt’te tutuluyor
Bağdat’ın kenar mahallelerinden birinde 12 Temmuz 2007 tarihinde meydana gelen olayın kayıtlarında, saldırı anı ve öncesinde pilotların konuşmaları net bir şekilde yer alıyor.
Pilotlar ateş açmadan önce, aşağıda toplanan kalabalığın silahlı olduğunu sanıyor. Reuters muhabirinin elindeki fotoğraf makinesini de hiç benzememesine rağmen RPG roketatara benzetiyorlar. Silahlı oldukları sanılan bu iki kişi, aslında Reuters ajansı için çalışan 22 yaşındaki Foto Muhabiri Namir Noor-Eldeen ve şoförü 40 yaşındaki Said Çmağ. Askerlerin bu kişilerin üzerine ateş açışı ve 2 Reuters çalışanı dahil 9 kişinin öldürüldüğü görülüyor.
Görüntülerde, helikopterlerin ateş açtığı kişilerin yardımına bir minibüsün geldiği, araçtakilerin yaralılara yardım etmeye çalıştığı, helikopterin bu kez yardıma gelen aracı taradığı görülüyor. Minibüsün ön koltuğunda iki çocuğun oturduğu ancak pilotların onları fark etmediği belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net