‘SERMAYEYE KAYMAK HALKA DEVE YÜKܒ

TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, hükümetin elektrik zammı ile ....


TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, hükümetin elektrik zammı ile ilgili değişikliklerden vazgeçmesi gerektiğini belirtilerek, “Ucuz güvenli bir enerji” için yeniden kamulaştırmaya geçilmesi istendi.
Enerji Bakanlığı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, AKP hükümetinin elektrik maliyetlerinin düşmesine rağmen elektrik fiyatlarına önce zam yapıp ve sonra da fiyatları değiştirmemeye karar vermesini eleştirdi. Çetin, barajlardaki su seviyesinin 2010 yılında artması ile son 5 ayda çok daha ucuz üretim yapıldığını hatırlatarak, fiyatların düşmemesinin “soygun niteliğinde” olduğunu söyledi. “Kaymakları sermaye yiyor, bulaşığı halk yıkıyor” diyen Çetin, elektrik üretim ve dağıtımında özel sermaye ağırlığının sektör dengelerini “sürekli kazanca” endeksli hale getirdiğini ifade etti. Çetin, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EPDK) da sermaye şirketlerine hizmet ettiğini vurguladı.
‘ÖZELLEŞTİRMELER DURDURULSUN’
Özelleşen bölgelerin alt yapı yatırımlarının kamu hazinesinden karşılanmaya devam edeceğini belirten Çetin, “Dağıtım karları sermayeye giderken, yatırım maliyetleri kamunun sırtına yüklenmektedir” diyerek özelleştirmelerin durdurulması gerektiğinin altını çizdi. Çetin, fiyat tespitinin yaşam standartlarına oranlanması gerektiğini söyledi.
TÜDEF üyeleri, yapılan zamların deve yükünü geçtiğini anlatan temsili bir kostümle AKP hükümetini eleştirdi.
(Ankara-/EVRENSEL)
www.evrensel.net