10 Temmuz 2010 00:00

Referandum çekişmeli geçecek

Son 15 yıl içinde yapılan seçimlere dair en isabetli araştırmaları yapan Araştırmacı Adil Gür, 12 Eylül’de yapılacak olan anayasa paketi referandumunun çekişmeli geçeceğini dile getirdi.

Paylaş

Son 15 yıl içinde yapılan seçimlere dair en isabetli araştırmaları yapan Araştırmacı Adil Gür, 12 Eylül’de yapılacak olan anayasa paketi referandumunun çekişmeli geçeceğini dile getirdi.
Gür, anayasa değişikliklerinin gündeme geldiği günden bu yana seçmenlere ‘Referandumdaki tavrının ne olacağını’ 4 kez sordu.
ZORLU BİR REFERANDUM
2 araştırmada az farkla ‘hayır’, diğer 2’sinde ise az farkla ‘evet’ çıktı. Gür, ‘Bu verilerden hareketle bugün şunu söyleyebilirim; oldukça zorlu bir referandum süreci olacak, yani az farkla evet veya hayır çıkabilir” dedi.
Hem iktidar hem de muhalefet açısından çok zorlu bir süreç yaşanacağını belirten Adil Gür’e göre, referanduma kadar geçecek süreçte iktidar ve muhalefet partilerinin tavrı ve çalışmaları referandumun sonucunu belirleyecek.
Akşam gazetesinin haberine göre Gür, “İktidar, anayasa değişikliklerinin daha fazla özgürlük ve demokrasi getirdiğini söylüyor. Seçmen nasıl olur da, kendisine daha fazla özgürlük getirecek bir değişikliğe ‘hayır’ der anlatır mısınız?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Yapılacak referandumda tüm seçmenlerin anayasa değişikliklerinin içeriğine bakarak mı karar vereceğini sanıyorsunuz, açıkçası ben sanmıyorum. Seçmenin belki yüzde 20-25’i bu tip konulara kafa yoran, tartışan, gazete okuyan, haber programlarını izleyen, özetle anayasa değişiklikleri konusunda bilinçli seçmen. Bu seçmenler, değişikliklerin neler getirdiğine, içeriğine bakacak, ona göre oyunun rengini belirleyecektir. Bunun dışındaki seçmenlerin büyük çoğunluğu ise, her ne kadar araştırmalarda ‘Ben değişikliklerin içeriğine bakarım’ dese de, oy vereceği partinin referandumdaki tavrı yönünde hareket edecektir.”
Anayasa Mahkemesi’nin kararının siyasi mi, yoksa hukuki mi olduğunu tartışmanın araştırmacıların işi olmadığını dile getiren Adil Gür, “Seçmen tercihleri bakımından siyasi sonuçları ne olur, ben bunu söyleyebilirim. Neye göre söyleyebilirim, Anayasa Mahkemesi’nin 2007’deki 367 kararında seçmen davranışları nasıl değiştiyse, şimdi de öyle değişecektir” dedi.
SEÇİM AYRI, REFERANDUM AYRI
Adil Gür, “12 Eylül 2010’da tarihinde yapılacak referandumun sonucu, daha sonra yapılacak Milletvekili genel seçimlerinde iktidar ve muhalefetin alacağı oy oranını gösterir mi ?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Kesinlikle göstermez çünkü, başta da söylediğim gibi referandumda oy vereceği partinin tavrından farklı hareket edecek seçmenler olacaktır. Referandumlarda seçmenler farklı reflekslerle hareket eder, geçmişte bunun örnekleri çoktur.
Örneğin 1982 Anayasası’na yüzde 90’ın üzerinde ‘evet’ oyu çıkarken, 1 yıl sonra yapılan milletvekili genel seçimlerinde anayasayı yaptıranların işaret ettiği parti MDP yüzde 23.3 oy alabilmiştir. 1987’de rahmetli Özal’ın ‘hayır’ oyu istediği referandumda yüzde 49.5 ‘hayır’ oyu çıkarken yapılan milletvekili genel seçimlerinde ANAP’a yüzde 36.3 oranında oy çıkmıştır. Yine son dönemde 2007 milletvekili genel seçimlerinde AK Parti’nin aldığı oy oranı ve referandum sonucu ortada. Dolayısıyla görülüyor ki, seçmen, referandum ile milletvekili genel seçimlerinde aynı reflekslerle hareket etmiyor. Bu nedenle 12 Eylül’de çıkacak sonucu seçim sonuçlarıyla karşılaştırmak doğru değildir.”
Referandumda AKP’nin 29 Mart genel seçimlerinde il genel meclisinde aldığı oyun üzerinde bir ‘evet’ oyu çıkacağının kuvvetle muhtemel olduğunu dile getiren Gür, “Bu nedenle ‘evet’lerin tamamını AK Parti’ye veya ‘hayır’ları muhalefete mal etmek ve geçmiş veya gelecek seçim sonuçlarıyla karşılaştırmak, doğru bir analiz olmayacaktır” dedi.
Referandumda, hayır diyecek AKP seçmeninin de, evet diyecek CHP seçmeninin de mutlaka olacağını belirten Adil Gür, şöyle devam etti: “O nedenle bugünden ‘evet’ diyen partilerin oy toplamı şu kadar, ‘hayır’cılar şu kadar yaklaşımı yanlıştır. Referandum ayında, eylül 2010’daki Türkiye’nin ruh hali sonucu belirlemede çok önemli. Burada iktidara çok iş düşüyor, bu referandum iktidar için bir güven oylamasına mı dönüşecek, yoksa iktidar izleyebileceği politikalarla buna fırsat tanımayacak mı, işte referandumun kaderini belirleyecek diğer önemli hadise de bu...”
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Antalya’ya gelen Amerikan askerleri protesto edildi

SONRAKİ HABER

Askeri miğferle öldürdüğü iddia edilen astsubay FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa