Fotoğraf: Evrensel

TGS 58 yaşına kadar hep bağımsız kaldı

TÜRKİYE Gazeteciler Sendikası (TGS) 58. yılını, üyesi olduğu Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ile “Türkiye’de İfade Özgürlüğü...


TÜRKİYE Gazeteciler Sendikası (TGS) 58. yılını, üyesi olduğu Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ile “Türkiye’de İfade Özgürlüğü: Değişim İçin Gazeteciler Sendikası’nın Güçlendirilmesi” konulu sendikal eğitim semineri ile kutladı. TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, darbe dönemlerine ve iktidarların baskısına rağmen TGS’nin hep bağımsız kalabildiğini söyledi.
İstanbul Novotel’de iki gün süren eğitim seminerine Ankara, İzmir, Adana, Konya, Bursa ve İstanbul’dan 50’nin üzerinde TGS üye ve delegesi katıldı.
GAZETECİNİN GÖREVİ
Seminer’in açılışında konuşan TGS Başkanı İpekçi, 1952 yılında kurulan ve 58. yaşını kutlayan TGS’nin, 1957 yılında Demokrat Parti tarafından kapatıldığını, ancak verilen mücadele sonucu 8 ay sonra açmak zorunda kaldığını, 12 Eylül darbesi ve AKP iktidarının baskılarına rağmen hep bağımsız kaldığını söyledi. TGS’nin ana ilkelerinden birinin, “Gerçeğe ve halkın gerçekleri öğrenme hakkına saygı duymak” olduğunu ifade eden İpekçi, gazetecilerin bu kapsamda başta hükümetler olmak üzere kurum ve organların müdahalesini reddetmesi gerektiğini söyledi. Halen 47 gazetecinin cezaevinde olduğunu, tutuksuz yargılananların ve cezaları 5 yıl ertelenerek, kendilerine otosansür uygulamak zorunda bırakılan gazetecilerin bulunduğunu da aktaran İpekçi, yargılama sürecinin uzunluğuna da dikkat çekti.
‘‘Basın özgürlüğü için, özgür gazetecilik için meslek dayanışması gösterilmeli, mücadele edilmelidir. Bu amaçla tutuklu gazetecilerin salıverilmesi için imza kampanyaları düzenledik, sorunu uluslararası boyutlara taşıdık’’ diyen İpekçi, ‘İktidarın gölgesindeki yargı’nın bağımsızlığından söz etmenin mümkün olmadığını ve yeni düzenlemenin bunu daha da geri düzeye taşıdığını vurgulayarak “Bu çerçevede bu değişikliklere ‘evet’ dememiz mümkün değil’’ diyerek, referandumda ‘hayır’ diyeceklerini söyledi.
‘ANCAK’LARLA BAŞLAYAN SINIRLAMALAR’
TGS’nin önceki başkanı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç de gazetecilerin örgütlenmesi ve iş kolunda sendikacılığın daha iyi aşamalara ulaşabilmesi için herkesin bilinçle hareket etmesinin önemine dikkat çekti. Fiilen 28 bin kişinin gazetecilik yapmalarına rağmen çok büyük bir kesimin hukuken gazeteci kapsamında yer almadığına dikkati çeken Erinç, ‘‘Bu da, çalışanların haklarını alamadıklarını, sömürüldüklerini ortaya koyuyor’’ dedi.
Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Uzmanı Pamela Moriniere de ‘‘Türkiye’de ifade Özgürlüğü’’ etkinliği kapsamında TGS ile ortak dördüncü ve son semineri düzenlediklerini, ayrıca bu alanda iki kitabın da hazırlanacağını belirtti.
TGS önceki başkanlarından Nail Güreli’nin anılarını paylaştığı etkinlikte, Şükran Soner’in 1961 ve 1982 anayasası ile yeni değişikliği kıyasladığı, 12 Eylül’e girildiğince 3 milyon sigortalıdan 1.5 milyonu sendikalı iken, günümüzde ise kamu dahil sendikalı sayısının 450 bin civarında olduğunu ifade ettiği sözleri genç gazeteciler tarafından merakla takip edildi. Çalışanlar açısından daha geniş hakların getirildiği 1961 anayasası için Demirel’in “Bu anayasa bu ülkeye lüks” dediğini aktaran Soner, yeni anayasa değişikliğine de vurgu yaparak, anayasa tartışmalarının 1966’dan beri sürdüğünün altını çizdi.
Gazeteci-Yazar, EFJ Yazar Hakları Uzmanlar Grubu TGS Temsilcisi Ahmet Tulgar, Gazeteci Yalçın Ergündoğan, TGS Hukukçuları Meliha Selvi ve Güven Ergin’in de sunumlar yaptığı seminerde, İngiltere Ulusal Gazeteciler Sendikası’ndan Caroline Holmes’in uygulamalı olarak toplu pazarlık dersleri de ilgiyle karşılandı.
(Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net