12 Mart 2011 09:31

Sağlık alanı can pazarına dönüştü

ATO’da düzenlenen basın toplantısında, “Hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet raporu” açıklandı. ATO’nun “Şiddet Bildirim Hattı”na başvuru verilerine dayanılarak hazırlanan rapora göre, sağlık çalışanlarının yüzde 64’ü çalışma hayatları boyunca en az bir defa şidde

Sağlık alanı can  pazarına dönüştü

Paylaş

ATO’da düzenlenen basın toplantısında, “Hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet raporu” açıklandı. ATO’nun “Şiddet Bildirim Hattı”na başvuru verilerine dayanılarak hazırlanan rapora göre, sağlık çalışanlarının yüzde 64’ü çalışma hayatları boyunca en az bir defa şiddete maruz kalmış, kadınlar arasında şiddete maruz kalma oranı yüzde 58 ile erkeklerinkine oranla iki kat daha fazla.
ATO Sağlık Politikaları Komisyonu Üyesi Müge Yetener, sağlığın ticarileştirilmesi ve özelleştirilmesi ile birlikte üretilen sağlık hizmeti sayısı artarken, hizmetin niteliksizleştiğine, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin zaman zaman ölümcül boyutlara varabildiğine dikkat çekti.

Yetener, şiddet haberlerinin medyaya yansıyan kadarının buz dağının sadece görünen kısmı olduğunu, bunun yanında yaşadığı şiddeti kamuoyu ile paylaşmaktan çekindiği için medyada haber olarak yer almayan pek çok şiddet mağduru hekim ve sağlık çalışanı olduğunu vurguladı.  Çalışma yaşamları boyunca en az bir defa şiddet içeren olaya tanık olduğunu söyleyen sağlık çalışanı oranının yüzde 96 olduğunu söyleyen Yetener, bunların yüzde 64’ünün en az bir defa şiddete maruz kaldığını belirtti. Yetener, en fazla şiddete uğrayan grubun ise yüzde 81 ile kadın pratisyen hekimler olduğuna vurgu yaptı.

SORUMLU HÜKÜMET

Türkiye’deki sağlık ortamının, Bakanlığın uyguladığı politikalar sonucunda, can pazarına dönüştüğünü kaydeden Yetener, “Bu durumun sorumlusu hekimler değil, bu politikaları ülkemize dayatanlardır” dedi.  Yetener, “Bizler, hastaların ve hastalıkların, hastaneye getirdikleri kâr ölçüsünde değerlendirildiği, hastanelerinde kapasitenin üstünde hasta bakmanın teşvik edildiği, hekimlerin performans kaygısıyla çalıştırıldığı, halkımızın sağlığını emanet edeceği genç doktorların  nitelikli eğitimden mahrum bırakıldığı, asistanların haftalık 130 saate varan çalışma süreleri içerisinde insani bütün ihtiyaçlarından mahrum kaldığı, hastaların nitelikli sağlık hizmeti alamadığı, sadece birer gelir getirecek müşteri gözüyle görüldüğü bir sistemin sorumlusu olmayı reddediyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)


ATO Şiddet Bildirim Hattı

  • Şiddete uğrayan sağlık çalışanı 0530 566 75 75 numaralı hattı aradığında hattın diğer ucundaki nöbetçi hekim tarafından;
ÖNCEKİ HABER

Ben çöpe atılacak adam mıyım?

SONRAKİ HABER

Hatay'da şiddetli yağış bentleri yıktı, bir mahalle su altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa