17 Temmuz 2010 00:00

Yuvarlakçaylılar davaya tepki gösterdiler

MUĞLA Yuvarlakçay’da derelerine hidroelektrik santral (HES) kurulmasına karşı çıkan köylülerin oluşturduğu Yuvarlakçayı...

Paylaş

MUĞLA Yuvarlakçay’da derelerine hidroelektrik santral (HES) kurulmasına karşı çıkan köylülerin oluşturduğu Yuvarlakçayı Koruma Platformu, sorunlarını konu edinen Milliyet Gazetesi Yazarı Metin Münir hakkında açılan soruşturmaya ve Doğa Derneği Başkanı Güven Eken hakkında açılan tazminat davasına tepki gösterdi.
Metin Münir’e, Yuvarlakçay’da yaşananları ele aldığı yazısında Çevre Bakanına “Çevre düşmanı” ifadesini kullanmasından dolayı soruşturma açılmıştı. Çevre Bakanı ayrıca, sayıları 1600’ü aşan HES projelerini kararlılıkla savunduğu için kendisi hakkında “Doğanın seri katili” ifadesini kullandığı ve bu sebeple hakarete uğradığı gerekçesiyle Doğa Derneği Başkanı Güven Eken hakkında da 15 bin TL’lik tazminat davası açtı. Yuvarlakçay’ı koruma Platformu’ndan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu gelişmelerin endişeyle karşılandığı ifade edilerek, “Sivil toplum örgütlerinin ve gazetecilerin eleştiri hakları vardır. Dava ve soruşturmalarla, basın özgürlüğüne ilişkin hakları, temel insan haklarından düşünme özgürlüğüne ilişkin haklarını kullanmalarından dolayı yargılanmamaları gerekir” denildi. Metin Münir ve Güven Eken’in yaptıkları tek şeyin suyuna ve geleceğine sahip çıkan yöre insanının, HES mağduru derelerin, asırlık çınarların, endemik sığlaların, dili olmayan canlıların sesi olduklarının dile getirildiği açıklamada, “Değerlerimizi gelecek nesillere taşıyabilmek için verdiğimiz mücadelede yanımızda olmaları, sadece, bizlere öğretilen ve boynumuzun borcu olan ‘vatandaşlık görevlerini’ yerine getirmelerinin gereğidir” denildi.
HES’e karşı çıkan köylülere, sivil toplum örgütleri temsilcilerine ve gazetecilere karşı anında soruşturma başlatılıp dava açılırken, Yuvarlakçay HES’e hiçbir inceleme yapmadan izin verenler, anıt ağaçları kesenler hakkında hâlâ soruşturma başlatılmamasını anlamsız bulduklarını belirten Yuvarlakçaylılar, “Anıt ağaçlarımız, devlet memuru olmayan insanlarımız, ağzı dili olmayan kuşlar, böcekler, hayvanlarımız ve Yuvarlakçay devletin koruması altına alınamazken, devletin koruması altında olan sadece çevre bakanı mıdır?” diye sordular. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

KIRKISRAK FESTİVALİ BAŞLIYOR

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa