20 Temmuz 2010 00:00

BASIN TURU

Kocam Emir Makhaul’a “Bir gün senin için gelecekler” derdim. Mayıs’ta bir gece Emir için geldiler, kapı vuruldu, evimiz alt üst edildi, iki kızımız korku içindeydi.

Paylaş

Kocam Emir Makhaul’a “Bir gün senin için gelecekler” derdim. Mayıs’ta bir gece Emir için geldiler, kapı vuruldu, evimiz alt üst edildi, iki kızımız korku içindeydi.
Şimdi ben de İsrail’dekilerin yanı sıra işgal bölgelerinden de binlerce Filistinli tutuklunun eşi kervanına katıldım.
3 Temmuz’da ‘Demokrasiler Toplumu’nun onuncu yılı etkinliklerinde Hillary Clinton, Polonya’da “Demokratlar kendi halklarından korkmazlar” dedi. “Onlar yurttaşlarının bir araya gelmede ve propaganda yapmada özgür olmaları gerektiğini bilirler.” Ancak, İsrail Güvenlik Servisi Başkanı üç yıl önce, yasal yollardan sürdürülse de Filistinli yurttaşların örgütsel mücadelelerinin ‘stratejik bir tehdit’le aynı anlama geldiğini söyledi.
Demokrasi böyle çalışmaz. Biz yüzde 20’lik bir azınlık olabiliriz ancak örgütlenme ve tam eşitlikte ve sivil haklarda ısrar etme haklarımız dokunulmaz olmalıdır.
Emir’in yönettiği Halk Komitesi, İsrailli Arap yurttaşlar için toplumun bütün alanlarıyla bağı olan Büyük İzleme Komitesi’nin çatısında kuruldu. Hayati bir pozisyonda ve sivil haklarımızı savunma organizasyonuna öncülük ediyor.
Emir şimdi, 1948’de devletleşmesinden beri Filistinli bir İsrail yurttaşına karşı yöneltilen en önemli suçlamalarla karşı karşıya. Lübnanlı militan grup Hizbullah’ın ajanı ve yabancı ajanlarla kontak halinde olmakla suçlanıyor. Mahkemesi muhtemelen aylar sürecek. Tutuklandıktan sonra Emir, 21 gün hücre hapsine konuldu ve işkenceye maruz kaldı. Daha sonra İsrailli yetkililer suçlamalarında baskı uyguladı; uyku uyutmadıkları, acı verici bir pozisyonla küçük bir sandalyeye zincirledikleri ve avukatıyla görüştürmedikleri bu zaman süresince ‘itirafçılığa’ zorlandı.
Emir, bütün suçlamaları reddediyor. Gilboa Hapishanesi’nden yazdığı ilk mektupta söylediği gibi, “Asla yapmadığı şeyleri tam olarak nasıl yaptığını onlar için detaylı bir biçimde açıklamaya zorlanıyor.”
Clinton’un Krakow’daki konuşması sivil toplum üzerine yoğunlaştı: Emir bir sivil toplum aktivisti. 84, sivil toplum örgütünü bir araya getiren bir koalisyon olan Dayanışma Temelli Arap Toplumu Birliği, Ittijah’ı yönetiyor. Clinton, suikastçı aktivistlerinden ve tehditlerinden dolayı isimleriyle birlikte birçok yönetimi eleştirdi, ancak İsrail’i değil. ABD’nin insan haklarını yükseltme söylemi İsrail kapısına gelince neden durur?
Emir, yaşamı boyunca, Filistinli İsrail yurttaşlarının hakları için mücadele etti; bütün Filistin halkının yanı sıra bize karşı da ayrımcılık yapan kitaplara 35’ten fazla dava açtı. Emir, liderlik kabiliyetine sahip ve çeşitli görüşleri bir araya getirebiliyor. Yerel olarak, Araplar arasında ve uluslararası düzeyde iletişim ağı yeteneği, açık stratejik vizyonuyla birleşti ki bu da İsrail’in onu susturmak istemesinin nedenidir.
Gençler ona lider gözüyle bakıyor; bu da İsrail güvenlik güçlerini çıldırtıyor. Sorgu boyunca, Emir’i eğer eylemlerine devam ederse “Seni yok ederiz. Aileni görmek istemeyeceğin duruma sokacağımızı bilmen gerek” diyerek ortadan kaldırmakla tehdit ettiler.
Birkaç kez ziyaretimize izin verildi, görüşmelerimiz kaydedildi. Emir hapishanede okumak için kitap istiyor ancak buna izin vermediler. Kızlarım babalarını çok özlüyor. Emir, hâlâ acı çekiyor ve diğerleri de hâlâ onun inancını kırmaya çalışıyor.
Duruşma salonu daha fazlasını alabilecekken en fazla 20 kişinin katılmasına izin veriyorlar. Ancak, aktivistler, politikacılar ve Emir’in bütün destekçileri duruşmaları takip etmek istiyor.
Kendimi Emir’in yaşamında ve eyleminde bir ortağı olmaktan öte bir “eş” olarak hiç düşünmemiştim. Fakat diğer tutuklu eşleriyle belirlenen ziyaret günlerimizi beklerken kendimi Hıristiyanların geleneksel evlilik sözünü söylerken buldum: “Tanrının birleştirdiğini insan ayıramaz”
Clinton, yurttaşlarını korumayanların korkuya layık olacaklarını söyledi. Emir yasaların onu korumasını istiyor: İsrailli yetkililer kaydetse de öncelikle avukatlarıyla görüşme hakkını.
Canan Abdu
ÖNCEKİ HABER

Karanfil Sokak’ta çalışma sonbaharda tamamlanacak

SONRAKİ HABER

Askeri miğferle öldürdüğü iddia edilen astsubay FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa