23 Temmuz 2010 00:00

Avukatlar ‘barış’ talebiyle yürüdü

İstanbul Barosu’na bağlı avukatlar Kürt sorununda demokratik bir çözüm için İstiklal Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştirdi.

Paylaş

İstanbul Barosu’na bağlı avukatlar Kürt sorununda demokratik bir çözüm için İstiklal Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştirdi. İstanbul Barosu önünden başlayarak Galatasaray Lisesi önüne kadar devam eden yürüyüşe çok sayıda avukat katılırken, çevrede bulunanlar da alkışlarla destek verdi.
İstanbul barosu önünde “operasyonlar dursun, silahlar sussun, Kürt sorununda demokratik ve hukuksal çözüm” pankartı ile buluşan avukatlar adına basın açıklamasını av. Ercan Kanar okudu. Olağanüstü rejim yöntemleriyle, özgürlükleri militer güvenlik anlayışına kurban eden politikalarla gelinen noktanın ortada olduğu vurgulanan basın açıklamasında; “Kürt sorununun demokratik çözümü konusunda kararlılığı olmayan adeta çözümden korkan iktidar, yanına ana muhalefeti de alarak çareyi yine savaş politikalarını derinleştirmekte görüyor” denildi.
Kanar ayrıca iktidarın militarist politikaları sayesinde ırkçı politikaların 1990’lı yılları aratmayan bir hale geldiğini belirtti. Sorunun ancak taraflarıyla, müzakerelerle çözülme şansı taşırken hükümetin ve ana muhalefetin BDP ile görüşmek yerine siper yarışında olduğu vurgulandı.
Açıklamanın sonunda ise sorunun çözümü için ilk adım olarak operasyonların durdurulması ve silahların susması gerektiğinin altı çizildi. Tüm farklılıkları eşit ve temel haklarla donatan bir anayasa ihtiyacına dikkat çekilirken, seçim barajının kaldırılması, siyasi partiler yasasının değiştirilmesi ve özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması gerektiği, anadilde eğitim ve öğrenim hakkının yasal olarak tanınmasının zorunluluk olduğu belirtildi.
(İstanbul/EVRENSEL)
Asena Akarsu
ÖNCEKİ HABER

Adana’da, ‘Darbe ve AKP anayasasına’ karşı miting yapılacak

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu: Gelişmeler aday adayı olma kararı vermeme neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa