Heronlar ay başında geliyor

İSRAİL, son Heron uçaklarını Ağustos ayı başında Türkiye’ye teslim edecek


İSRAİL, son Heron uçaklarını Ağustos ayı başında Türkiye’ye teslim edecek. 4 Heron uçağı, yer kontrol istasyonları, data linkleri ve diğer teçhizatı ile birlikte 1 veya 2 Ağustos’ta Batman’da olacak. İsrail, anlaşma kapsamındaki 6 Heron’u Şubat ayı sonunda Türkiye’ye teslim etmişti.
İsrail ve Türkiye ordusu arasındaki teknik destek hizmetinin de normale döndüğü belirtildi. İki ordu arasındaki bu kapsamdaki çalışmalar İsrail donanmasının gemi baskınından sonra kısa süre aksamıştı. İsrail önce 2 kişilik heyeti, ardından önceki Heron sisteminin bakımı için gereken 4 uzmanı Türkiye’ye gönderdi.
GAZZE VURULDU
İsrail tankları Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun bölgesindeki bazı yerleri top ateşine tuttu. Hastanelerden gelen bilgiye göre 1 Filistinli öldü, 6 kişi de yaralandı. Beyt Hanun’da bir hastanede bulunan yaralılardan ikisinin durumu ciddi. Bombardımanla ilgili Gazze Yönetimi’nden de, İsrail ordusu’ndan da henüz bir açıklama yapılmadı.
YENİ FİLOLAR
Bu arada İsrail’in Gazze ambargosunu kırmak için hafta sonunda yeni bir yardım gemisi Lübnan’dan yola çıkacak. İsrail gemiyi durdurmak için diplomatik çabalarını hızlandırdı. Ancak bu gemi durdurulsa bile, bu kez Eylül ayında Avrupa’dan yeni bir yardım filosu rotasını Gazze’ye çevirecek.
Avrupa’dan hareket edecek Özgürlük Filosu, gemilerde dünyaca ünlü sporcuların olması için girişim başlattı. Filonun temasa geçtiği isimler arasında İspanya milli takımının kalecesi Iker Casillas ve ünlü tenisçi Rafael Nadal var. Her iki isim de daha önce İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu sert bir dille kınamıştı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net