Mağdura ceza, tarayana tahliye talebi

Muş’un Bulanık İlçesi’nde DTP’nin kapatılmasını protesto etmek yürüyen kitlenin üzerine ateş açarak 2 kişinin ölümüne neden olan gönüllü köy korucuları Turan Bilen ve Metin Bilen’in yargılandığı davada savcı tahliye talep ederken...


Muş’un Bulanık İlçesi’nde DTP’nin kapatılmasını protesto etmek yürüyen kitlenin üzerine ateş açarak 2 kişinin ölümüne neden olan gönüllü köy korucuları Turan Bilen ve Metin Bilen’in yargılandığı davada savcı tahliye talep ederken, kurşunların hedefi olmaktan son anda kurtulan mağdurlar ise ağır cezalara çarptırılıyor. Bilen kardeşlerin saldırısın ardından gözaltına alınan 8 kişi hakkında 11 yıl 2’şer ay hapis cezası verildi.
Bulanık’ta 15 Aralık 2009’da DTP’nin kapatılmasını protesto eden kitlenin üzerine otomatik silahla ateş açarak 2 kişinin ölüme 10 kişinin yaralanmasına neden olan Turan Bilen ve Metin Bilen’in yargılandığı davanın ikinci duruşmasında savcı, sanıkların meşru müdafaa yaptıklarını iddia ederek, tahliyelerini istemiş ve dava ertelenmişti. Davada henüz sonuca gidilemezken, olayın mağduru olanlara cezalar veriliyor.
MAĞDURLARA 11 YIL HAPİS CEZASI
JİTEM elemanı oldukları iddia edilen Bilen kardeşlerin otomatik silahlarla taradığı kalabalığın içinde ölümden kıl payı kurtulanlardan yüzü aşkın kişi gözaltına alındı. Onlarca kişi hala cezaevinde bulunurken 100’ü aşkın kişi hakkında ise çeşitli davalar açıldı. Adeta mağdurların yargılandığı Bulanık’ta yaşanan olaylar nedeniyle Van Ağır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Örgüt üyesi olmak’, ‘Örgüt propagandası yapmak’ ve ‘Devlet memuruna mukavemet’ suçlamasıyla dava açılan 1’i çocuk 8 kişinin davası sonuçlandı. Geçtiğimiz günlerde davayı karara bağlayan mahkeme aralarında Atilla Taş, Fevzi Demirbağ, Mehmet Kaya, Murat Çelik, Kutbettin Yalçın, Ferzende Aslan’ında bulunduğu 8 kişiyi 11 yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırdı.
SAVCININ PKK İNADI
Mahkemenin davaya ilişkin açıkladığı gerekçeli kararı ise skandal ifadelerle dolu. Yürüyüşün DTP’nin kapatılmasını protesto gösterisi olduğu bütün tutanak ve basın organlarından geçmesine rağmen gerekçeli kararda bu konuya tek satır yer verilmemesi dikkat çekti. Cumhuriyet Savcısı ve mahkeme heyeti PKK’nin tarihinden kuruluş amaçlarına kadar detaylı bilgiler vererek, yaşanan olayın ‘PKK’nin serhildan çağrısı’ üzerine gerçekleşen bir eylem olduğu iddiasında bulundu. Gerekçeli kararda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın devlet otoritesini zayıflatmak ve devletin birliği ile bütünlüğünü bozmak amacıyla İmralı Cezaevi’nde açıklamalarda bulunduğu ve açıklamalarında belirli sitelerde yayınlanarak halkı ‘Serhildan’a davet ettiği ileri sürüldü. Savcılık bu iddiasını doğrulamak için ise Öcalan’ın koğuşunun değiştirilmesi sonrasında bölgede yapılan yürüyüş ve açıklamaları örnek olarak gösterdi.
ATEŞ AÇANLARIN TAHLİYESİ İSTENİYOR
DTP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından 11 Aralık 2009 tarihinde kapatılmasından sonra Bulanık’ta 15 Aralık’ta kapatılma kararını protesto etmek amacıyla kitlesel yürüyüş düzenlenmişti. Yürüyüş yapan kitleye ateş açan Turan Bilen ve kardeşi Metin Bilen, Nemci Oral ile Kemal Ağca’nın yaşamını yitirmesine neden olmuştu. Olayın ardından güvenlik nedeniyle Samsun’a alınan davanın ilk duruşmasına katılan kapatılan DTP’nin siyasi yasaklı Eşbaşkanı Ahmet Türk’e mahkeme çıkışında yumruklu saldırıda bulunulmuştu.
Davanın Samsun’a alınmasının güvenlik zaafiyeti doğurduğu yönünde çıkan tartışmaların ardından dava Ankara’ya alınmıştı. Geçtiğimiz günlerde Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında savcılık ve sanık avukatları Bilen kardeşlerin ‘meşru müdafaa’ yaptıklarını iddia ederek tahliye ve beraatını talep etmişti. (MUŞ)
www.evrensel.net