Üçüncü Lübnan savaşı mı?

Lübnan Komünist Partisi yayınladığı bir bildiri ile İsrail'in Lübnan halkına ve onun yasal hareketine karşı tekrar terör ve tehdit dilini kullanmaya başladığını duyurdu.


Lübnan Komünist Partisi yayınladığı bir bildiri ile İsrail'in Lübnan halkına ve onun yasal hareketine karşı tekrar terör ve tehdit dilini kullanmaya başladığını duyurdu.
Bildiride, tehditlerin ırkçı İsrail devletinin koşulsuz destekçisi ABD temelli olduğu vurgulandı. İsrail yöneticilerinin binlerce silahsız sivili, çocukları ve bebekleri mülteci durumuna düşürecek saldırılarla tehdit ettiğini bildiren Komünist Parti, tehditlerin Lübnan'daki direniş hareketini kırmak ve 1982'den beri Lübnan'a yaptığı saldırılarda alınan başarısızlıklara karşı sanal bir zafer ilan etmek için yapıldığını söyledi.
Açıklamada, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hükümetinin silahsız sivilleri kaçırma, Lübnan hava sahası ve sulak bölgelerindeki askeri tatbikatlar ve birçok provokatif açıklamayla Lübnan'ın sabrını zorladığını belirtildi.
Bütün bu olumsuz gelişmeler arasında BM ve bazı Avrupa ülkelerinin yapmacık politik tavırlar takındığının ifade edildiği açıklamada, AB ve BM'nin takındığı Arap karşıtlığının da yeni olmadığı vurgulandı.
Parti, İsrail'in hava sahasını ihlal etmeyi sürdürmesinin, suyollarını kapatmasının Netanyahu hükümetinin Lübnan'a karşı ABD destekli savaş sinyalleri olduğunu düşündüklerini söyledi. Açıklamada, bu yöndeki işaretlerin üçüncü bir Lübnan savaşının alarmı olduğu belirtildi ve uluslararası işçi sınıfı, ilerici devrimci ve komünist güçler dayanışmaya çağırdı.
Başlattıkları kampanyaya destek bekleyen Lübnan Komünist Partisi, dayanışmanın İsrail, ABD ve NATO'ya geri adım attırabileceğini belirtti. (DIŞ HABERLER)

BARAK: LÜBNAN'I VURURUZ
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Washington ziyareti öncesinde Lübnan Komünist Partisi’ni doğrulayan açıklamalar yaptı; Lübnan’ı tehdit ederek “Hizbullah, Tel Aviv’e tek bir roket atarsa, Lübnan’ın devlet kurumlarını vururuz” dedi.
Barak, Washington Post gazetesine verdiği demeçte sert açıklamalarda bulundu. ABD’li politikacıları İran ve Lübnan konusunda uyaracağını söyleyen Barak, İran’a uygulanan yaptırımların yetersiz kalacağını belirterek “Hala yaptırımların zamanı ancak bir noktadan sonra bunların işe yaramayacağına fark etmemiz gerekecek” dedi.
Barak, Lübnan hükümetine de seslendi ve Hizbullah’ın İsrail’e vereceği bir zarardan Beyrut’un sorumlu tutulacağını ifade etti.
www.evrensel.net