Gazze’ye hava saldırısı

İSRAİL ordusu önceki gece Gazze’ye hava saldırısı düzenledi. Sivillerin de hedef alındığı saldırıda bir Filistinli hayatını kaybetti.


İSRAİL ordusu önceki gece Gazze’ye hava saldırısı düzenledi. Sivillerin de hedef alındığı saldırıda bir Filistinli hayatını kaybetti.
Hamas’ın bir eğitim kampının vurulduğu, bir başka saldırıda ise Gazze’nin orta kesiminde boş bir karavanın hedef alındığı bildirilen saldırıda ölen Filistinlinin Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları üyesi olduğu açıklandı. El Kassam Tugayları’ndan yapılan açıklamada, saldırıda ölen İssa Abdülhadi Batran’ın örgütün saha komutanlarından biri olduğu duyuruldu. Gazze’de başta Ensar adı verilen güvenlik karargahı olmak üzere bazı hedeflere düzenlenen hava saldırılarında yaklaşık 10 kişi de yaralandı.
İsrail ordu sözcülüğü yaptığı açıklamada, “Hava Kuvvetleri uçakları Gazze’nin kuzeyinde, “Hamas’la bağlantılı terör faaliyetlerinin yürütüldüğü bir alan ile bir silah yapım atölyesi ve silah kaçakçılığında kullanılan tüneli bombaladı” denildi.
Açıklamada, bombardımanın, Cuma günü Aşkelon kentine atılan Grad roketine karşılık olduğu ifade edildi. Ordu sözcülüğü ayrıca, 2010 yılı başından bu yana, İsrail’e 100 roket ve havan saldırısı yapıldığını, 2009 başındaki Gazze saldırılarından bu yana yapılan bu tür saldırıların sayısının 400’den fazla olduğunu belirtti.
YASA TANIMAMA TEPKİSİ
Bu arada Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, İsrail’i Batı Şeria ve Gazze’de uluslararası insan hakları yasalarını tanımak ve uygulamakta yetersiz kaldığı gerekçesiyle sert şekilde eleştirdi.
İsrail’in Uluslararası Sivil ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’ni nasıl uyguladığı konusunda sunduğu düzenli raporunu değerlendiren komisyonun 18 üyesi, İsrail’le yürütülen görüşmeleri ‘zorlu’ diye tanımladı. En büyük sıkıntı, komisyonun Gazze ve Batı Şeria’da insan hakları ihlallerine yönelik iddiaları gündeme getirmesiyle yaşandı. Bunlar arasında işkence, sivillere ait yerleşim yerlerinin yıkılması gibi olaylar var. İsrail ise uluslararası insan hakları yasalarının bu alanları kapsamadığını savunuyor. Komisyon üyesi Christine Chanet’e göre bu, uluslararası yasaların sorunlu bir şekilde yorumlandığı anlamına geliyor. Komisyon kapanış bildirisinde İsrail’in Gazze ve işgal altındaki bölgeler dahil yetki alanına giren tüm bölgelerde insan hakları anlaşmalarının tamamıyla uygulandığını mutlaka garanti etmesi gerektiği belirtildi. Komisyon buna ek olarak İsrail’i polis ve ordunun ihlallerde bulunduğu iddiaları konusunda bağımsız soruşturma yürütmeye çağırdı. Çağrı, Mayıs ayında Gazze’ye yardım filosunda dokuz kişinin öldürülmesi olayını da içeriyor.
ABBAS’A OBAMA BASKISI
Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama’nın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a, İsrail ile doğrudan görüşmeleri başlatması yönünde baskı uyguladığı belirtildi. Filistin Kurtuluş Örgütü’nden (FKÖ) adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, Obama’nın 16 Temmuz’da gönderdiği bir mektubunda uyarıda bulunduğunu bunun da Abbas’a ABD tarafından yapılan şimdiye kadarki en sert uyarı olduğunu söyledi. Abbas ise doğrudan görüşmelere başlamak için İsrail’in Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs topraklarında kurulacak bir Filistin devleti fikrini kabul etmesinde ısrar ediyor.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net