Binlerce genç Selçuk’ta kardeşlik için buluştu

Uluslararası Gençlik Kampı İzmir Selçuk’ta başladı. Ana teması kardeşlik olan kampın temel sloganı ise ‘İş, Eğitim, Barış’ ve ‘Dünya gençleri kardeştir’.


Uluslararası Gençlik Kampı İzmir Selçuk’ta başladı. Ana teması kardeşlik olan kampın temel sloganı ise ‘İş, Eğitim, Barış’ ve ‘Dünya gençleri kardeştir’. Bu sene 22. düzenlenen kampa Yunanistan, Almanya ve İspanya’dan katılım yoğun oldu. Bunların yanı sıra 12 ayrı ülkeden daha katılım oldu.
Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından kampa katılan gençler, uzun süren yolculuklarının ardından kamp alanına ulaştı. Gençleri kampın girişinde Tek Gıda-İş üyesi TEKEL işçileri ve Petrol-İş üyesi Aliağa işçilerinin kurduğu çadırlar karşıladı. Sabah saatlerinde eşyalarını çadırlarına yerleştiren gençler, uluslararası bir kampa gelmekten heyecan duyduklarını belirtti. Katılımların hala devam ettiği kampa, günün ilk saatlerinden itibaren 2500’e yakın genç katıldı.
KOLEKTİF HAYAT
Mutfakta ve çadır aralarında kamp alanını düzenlemek için çalışan gençler, kolektif çalışmanın örneklerini sergilerdi. Gençler mutfakta yemek yapma, bulaşık yıkama, yemek dağıtma gibi işleri görev paylaşımı ile düzenledi. Kampın güvenliği, temizliği ve buna benzer pek çok ihtiyacı da gençlerin kolektif emeğiyle karşılanıyor.
Gün içerisinde Metin Göktepe Gazetecilik ve Televizyonculuk atölyesi tarafından hazırlanan kampın gazetesi ‘Kamp Ateşi’ dağıtıldı. Kamp TV de, akşam saatlerinde izleyicilerle buluştu.
Yunanistan’dan kamp katılımcıları ise çadırlarını kendileri kurdu. Adeta arı kovanı görüntüsünü veren kolektif çalışma diğer gençlere de örnek olacak cinstendi. Almanya’dan kampa katılan DİDF’in gençlik örgütü kamp alanına taleplerini içeren pankartlarını astı. Pankartlarda “Herkese parasız eğitim” ve “Silaha değil, eğitime bütçe” yazıları yer aldı. Bir çok ülke delegasyonu çadırlarını ülkelerinin bayrakları ile süslerken, farklı ülkelerden gençler kısa sürede kaynaştı.
ATÖLYELERE İLGİ
Gençler kamp alanındaki düzenlemelerden sonra dinlenme, denize girme ve kamp alanını gezme fırsatı buldu. Öğleden sonra atölyeler için kayıt masaları kuruldu. Atölyelerin stantlarına gençlerin ilgisi yoğundu. Kampa renk katan Homur Karikatür Ekibi Hidro Elektrik santrallere karşı hazırladıkları eserleri sergiledi. Bunun yanı sıra fotoğraf sanatçısı Özcan Yaman da geçtiğimiz sene fotoğraf atölyesinde çekilen fotoğrafları sergiledi. (Selçuk/EVRENSEL)

KAMP PROGRAMINDA BUGÜN

Uluslararası Gençlik Kampı’nda açılış gecesinde sahne alan Sesler ve Düşler ile Marsis gruplarının ardından bugün Avusturya’dan gelen Alp Bora Trio ve Ermeni duduk sanatçısı Süren Asaduryan grupları sahne alacak. Ayrıca, gün içinde atölyeler faaliyetlerine başlayacak; pek çok konuda söyleşiler düzenlenecek. Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel de “Tekel Direnişi, İşçi Hareketi ve Gençlik” konulu söyleşi ile gençlerle buluşacak. İkinci gün kampın ana forum başlığı ise “Kriz, Yoksulluk, Gelecek”. Katılımcı ülkelerden İspanya’nın moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşi, saat 15.30’da başlayacak.


Nereden geldiğimiz değil nerelere gitmek istediğimiz önemli

İZMİR’in Selçuk ilçesinde yapılan 22 Uluslararası Gençlik Kampı’nın temsilcileri katkılarından dolayı Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür’ü ziyaret etti. Türkiye, Almanya, Suriye, Meksika, Colombiya, Yunanistan, İspanya’dan oluşan kamp heyetine Almanya Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen de eşlik etti.
Belediye başkanına kampa verdiği destekten dolayı teşekkür eden İlyas Coşkun, dünyanın dört bir yanından gelen gençlerin hep bir ağızdan barış talebini yükselteceklerini ifade etti.
Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür de farklı dinlerde milletlerde insanların yıllarca birlikte yaşadığı Selçuk’ta “Barış” talebi ile yapılan bu kampın kendileri için çok anlamlı olduğunu söyledi.
Ülgür, dünya insanlarının kardeşliği için yapılan bu buluşmanın çok önemli olduğunu kaydetti.
Ziyarette konuşan Almanya Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen de “Nereli olduğumuz nereden geldiğimiz değil birlikte nerelere gitmek istediğimiz önemli” diye konuştu. (SELÇUK)
www.evrensel.net