Yaz tatilinde çocuklar İstanbul sokaklarında

BÖLGEDEN çalışmak için İstanbul’a göç etmek zorunda kalan zorunda kalan Kürt ailelerin çocukları, yaz ayının kavurucu sıcaklarına rağmen...


BÖLGEDEN çalışmak için İstanbul’a göç etmek zorunda kalan zorunda kalan Kürt ailelerin çocukları, yaz ayının kavurucu sıcaklarına rağmen sokaklarda çalışarak ailelerine maddi anlamda destek olmaya çalışıyor.
İstanbul’da son günlerde etkisini artıran bunaltıcı sıcaklar nedeniyle kimi çocuklar aileleriyle birlikte Ege ve Akdeniz kıyılarına tatile giderken, çoğu bölgeden İstanbul’a gelen yoksul ailelerin çocukları ise hayalini bile kurmakta zorlandıkları tatil yerine sokaklarda çalışarak ailelerine destek olma çabası içerisinde.
Van’ın Muradiye ilçesinden 3 yıl önce ağabeyleriyle birlikte İstanbul’a gelen 14 yaşındaki Atilla Ataş, tatil döneminde bile çalışmak zorunda olan çocuklardan sadece biri. Sürüklediği üç tekerlekli tahtadan arabasıyla günde yaklaşık 15 km’ye yakın bir mesafe kat ederek tatlı satan Ataş, gün boyunca kazandığı yaklaşık 15 TL’nin ailesine ve kendisine bakmak için yetmediğini belirtse de, yine de çalışmak zorunda olduğunu söyledi.
Ataş’ın en çok şikayet ettiği konu ise, bu yaşında yaşıtları tatil yaparken, kendisinin çalışması değil, belediye zabıtaları tarafından arabasına el konulması ve üstüne de tartaklanması.
‘KENDİMİ DIŞLANMIŞ GİBİ HİSSEDİYORUM’
Kendi topraklarında yaşadıkları sıkıntılardan dolayı oraları bırakıp İstanbul’a gelmek zorunda kaldıklarını belirten Ataş, “3 yıldır İstanbul’da olmama rağmen İstanbul’a alışamıyorum, kendi memleketimi özlüyorum. Burada çoğu zaman kendimi dışlanmış gibi hissediyorum. İnsanlar bize küçümser gibi yaklaşıyor. Buda benim çok zoruma gidiyor durumumuz iyi olsa hemen memleketimize döneriz” şeklinde konuştu.
Diyarbakır’dan ailesiyle birlikte gelerek İstanbul’un Fatih İlçesi’ne yerleşen Aziz Dolat (13) ise, gün boyu İstanbul’un yoğun ve tehlikeli trafiği içerisinde su satarak ailesine destek olmaya çalışıyor. Dolat, “İstanbul’a çalışmak için gelmemize rağmen burada babam iş bulamadı. Oturduğumuz evin kirasını ödemek için de ben ve ağabeyim sokaklar su satarak ev kirasını ödemeye çalışıyoruz” dedi. (İstanbul/DİHA)
Serkan Demirel
www.evrensel.net