Fotoğraf: Evrensel

İsveç’te mevsimlik işçiler uzun yürüyüşte

VİETNAM, Tayland ve Çin gibi uzak doğu ülkelerinden İsveç’e böğürtlen ve yaban mersini toplamak için gelen mevsimlik işçiler karşı karşıya kaldıkları...


VİETNAM, Tayland ve Çin gibi uzak doğu ülkelerinden İsveç’e böğürtlen ve yaban mersini toplamak için gelen mevsimlik işçiler karşı karşıya kaldıkları haksızlıkları protesto etmek için değişik eylem biçimlerine başvuruyorlar.
Tayland ve Vietnamlı işçiler gösteriler yaparlarken 200 civarında Çinli 30 kilometrelik uzun bir yürüyüş yaptılar. İşçiler kiralama şirketleri aracılığı ile İsveç’e gönderiliyorlar. Yaptıkları sözleşmeye göre kiralama şirketlerine yol, vize ve komisyon ücreti olarak 16 bin kron ödeyecekler. Ülkelerine döndüklerinde kendilerine çalıştıkları her ay için 17.500 kron ödenecek. Ancak işçiler günde 90 kilo yaban mersini veya 50 kilo böğürtlen toplamak zorundalar. İşçiler İsveç’te bulundukları süre içerisinde konut, yiyecek ve yol masraflarını kendileri karşılıyorlar. En fazla iki ay çalışacakları göz önüne alındığında işçiler para kazanmak bir yana borçlu çıkıyorlar. Eski ve ahşap konutlarda yaşayan işçiler ev sahiplerine günde 150 kron ödüyorlar. Tüm bunlara bu yıl ormanlarda yeteri kadar meyve yetişmemesi eklenince kandırıldıklarını anlayan işçiler değişik eylem biçimlerine, geçinebilmek için de değişik yöntemlere başvuruyorlar. 300 Vietnamlı işçi biir aydan bu yana İsveç’te parasız ve aç olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Karınlarını doyurabilmek için kuş lastiği ve oklarla kuş avlıyorlar.
İsveç’in kuzeyindeki Langsjöby yerleşim biriminde bulunan 200 Çinli işçi yaşadıkları barakaları terk ederek Storuman ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçtiler. Eşyalarını yanlarına alan işçiler yetkililerin tüm engelleme girişimlerine rağmen 30 kilometrelik yolu yürüdüler.
Ellerinde “SOS” ve “Help” pankartlarını taşıyan işçilere yöre halkı da su ve yiyecek vererekdestek oldu.
(Stockholm/EVRENSEL)
Murat Kuseyri
www.evrensel.net