Fotoğraf: Evrensel

Kürtçe’nin bir dil olduğunu öğreniyorlar

Uluslararası Gençlik buluşması renkli atölyeleri ile devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de Kürtçe dil atölyesi.


Uluslararası Gençlik buluşması renkli atölyeleri ile devam ediyor.
Bunlardan bir tanesi de Kürtçe dil atölyesi. Gazete olarak Kürtçe dil atölyesi yürütücülerine ve katılımcılarına atölyelerinin işleyişini sorduk. Atölye yürütücülerinden Jiyan Kaçar, atölyeye ana dili Kürtçe olmadığı halde katılanların yoğun olduğunu, bunu da Kürt kardeşlerine karşı bir sorumluluk bilinciyle yaptıklarını aktarıyor.
Kürt oldukları halde Kürtçe konuşmayı bilmeyenlerle birlikte zengin bir atölye ortamına sahip olduklarını belirten Kaçar, “İlk kez Kürtçe ile bu kadar yakından karşılaşan arkadaşlarımız Kürtçe’nin öznesinden yüklemine kadar başlı başına bir dil olduğunu öğreniyorlar” diye konuştu. Dersleri günlük hayatta Kürtçe konuşmayı öğretebilmek üzerinden planladıklarını dile getiren Kaçar, “Atölye katılımcıları Kürtçe ile felsefe de yapılabileceğinin, şiir de yazılabileceğinin tiyatro da yapılabileceğinin farkına varıyorlar” dedi.
Yine atölye çalışmalarına katılan ve aynı zamanda çalışmalara yardımcı olan Musa Bulca, Kürt dili atölyesini kurmaktaki amaçlarını, Kürt dilini burada tanımasını sağlamak olarak aktardı.
(Selçuk/EVRENSEL)
www.evrensel.net