Fotoğraf: AA

Ankara’nın gazını da aldılar

TÜRKİYE’nin ikinci büyük dağıtım şirketi Başkent Gaz ihalesini geçen hafta Boğaziçi Elektrik’i de alan MMEKA, 1.2 milyar dolarlık teklifiyle kazandı.


TÜRKİYE’nin ikinci büyük dağıtım şirketi Başkent Gaz ihalesini geçen hafta Boğaziçi Elektrik’i de alan MMEKA, 1.2 milyar dolarlık teklifiyle kazandı. MMEKA’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı doğum gününde ihale kazanmış oldu. Şirketin yüzde 50’lik ortağı olan Mehmet Emin Karamehmet’e ait olan Sky Türk televizyonu çalışanları aylardır maaş alamadıkları için ihaleleri kazanan patronlarına tepkili.
Başkent Doğalgaz Dağıtım’ın yüzde 80 hissesinin satışı ihalesinde nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı.
İhaleye 6 Ağustosa kadar tekliflerini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na sunan 7 şirket katıldı. İhalede elemesiz turda en yüksek teklif 475 milyon dolar oldu.
İlk elemeli turda Genpa elenirken, teklif tutarı 1 milyar 13 milyon dolara çıktı. İkinci elemeli turda Yıldızlar Holding ihale dışı kaldı ve tutar 1 milyar 99 milyon dolara yükseldi. Son elemeli turda Aksa elendi.
Açık artırma başlangıç fiyatı 1 milyar 208 milyon dolar olarak belirlendi. Artırım aralığı asgari 2 milyon dolar oldu.
Açık artırmada MMEKA 1.210 milyar dolarlık teklifte bulundu. Bunun üzerine sırasıyla Limak ve
Akfen çekildi. Daha sonra Fernas mola istedi ve çekildiğini açıkladı. MMEKA teklifini 1.211 milyar dolara çıkardı ve ihaleyi kazandı.
BİR HAFTADA 6 MİLYAR DOLAR
9 Ağustos’ta Boğaziçi ve Gediz Elektrik dağıtım ihalelerinde ortağıyla birlikte toplam yaklaşık 5 milyar dolarla en yüksek teklifleri veren MMEKA, Başkent Doğalgaz ihalesini 1 milyar 211 milyon dolarlık teklifiyle kazandı. Böylece şirket bir haftada 6 milyardan fazla teklif vermiş oldu.
Mehmet Kazancı, elektrik dağıtımlarda olduğu gibi Başkent Gaz için de kardeşiyle yarıştı. Cemil Kazancı’lı Aksa da ihaleye teklif verenler arasında yer alıyordu. Ancak Aksa bu kez açık artırmaya giremeden elendi.
İhale sonrası açıklama yapan MMEKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı, “Bizlerin elinde sihirli bir değnek yok. En hızlı şekilde en kaliteli hizmeti vereceğiz. Bugünkü fiyat istikrarın getirisi olan bir fiyattır” dedi.
ÇALIŞANLAR İSYANDA!
Aylardır maaşlarını alamayan ya da parça parça şeklinde alan Sky Türk çalışanları daha önceki ihale sonrası şu açıklamayı yapmıştı: Türkiye’de elektrik dağıtım piyasasının yüzde 30’u. Toplamda 8 milyon abone. Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik.Yani evimizdeki lamba, TV,her türlü makineler gibi kullandığımız her alet sayın Karamehmet Bey’in cebine ohh ne güzel memleket.Teklife gelelim 5 milyar 760 milyon dolar. Evet evet yanlış duymadınız 5 milyar 760 milyon dolar... Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı ihale sonrası yaptığı açıklamada, ‘Boğaziçi Elektrik’i ortağımız Mehmet Emin Karamehmet’in verdiği cesaretle ve güvenle almaya karar verdik diyor. Allah muhabbetinizi arttırsın.Peki hiç düşünüldü mü acaba nasıl oluyor da bu şirketler ihale alabiliyor?’ Maaşlarımız tam 132 gündür yatmıyor. Bu şirkette nasıl para yok diye düşünür dururduk meğer yanılmamışız. Paralar ihalelere gidiyormuş.Hem de bizim paralarımız. Her hafta aynı laflar salı yatıyor salı günü gelir cuma yatıyor cuma olur haftaya kaldı salı yatıyor. Artık yeter Mehmet Emin Bey.”
Patronlarının Başkent Gaz ihalesini de alacaklarını bildiklerini söyleyen çalışanlar, yine paralarının bir an önce ödenmesini talep ettiler. (HABER MERKEZİ)

İLK İHALE İPTAL OLMUŞTU
2037 yılına kadar geçerli olan 30 yıllık doğal gaz dağıtım lisansına sahip Başkent Gaz, ikinci kez görücüye çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından mart 2008’de gerçekleştirilen ihalede en yüksek teklifi veren iki firma finansman sıkıntıları nedeniyle yükümlülüklerini yerine getirememiş, ihale iptal edilmişti. En yüksek teklif 1 milyar 610 milyon dolarla Global Yatırım-Energaz’dan gelmiş, ikinci en iyi teklifi Elektromed vermişti.
İhalenin iptaliyle birlikte satış için bu kez Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredilen Başkent Gaz’da yatırımcıları tedirgin eden bazı belirsizlikler son teklif verme tarihinde de 3 haftalık bir ertelemeye neden olmuştu. Uzmanlar, Başkent Doğalgaz’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO’dan alacakları; şirketin lisans sınırları ile sayaçlarda biriken gazın tüketim rakamlarını tam olarak belirlemeyi zorlaştırması gibi konuların hem erteleme getirdiğini hem de yabancı yatırımcıyı ürküttüğünü belirtiyorlar.
www.evrensel.net