19 Ağustos 2010 00:00

Şiirde çocuk hakları

TÜRKİYE’de ilk kez çocuklar için çocuk hakları konulu şiir seçkisi hazırlanıyor. Seçkide, 36 şairin çocuk hakları duyarlılığını yansıtan ve yeni yazılmış şiirleri yer alacak.

Paylaş

TÜRKİYE’de ilk kez çocuklar için çocuk hakları konulu şiir seçkisi hazırlanıyor. Seçkide, 36 şairin çocuk hakları duyarlılığını yansıtan ve yeni yazılmış şiirleri yer alacak. Seçkide yer alacak şiirler seslendirilecek. Seçki, 20 Kasım 2010 Dünya Çocuk Hakları Günü’nde yayımlanmış olacak. Kongrede seçkinin şairleriyle çocukların buluşması da öngörülüyor.
İstanbul Üniversitesi, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Çocuk Vakfı kurumsal paydaşlığında 26-28 Kasım 2010 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek
I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi çerçevesinde “Çocuk Hakları Şiir Kitabı” hazırlanıyor.
Çocuk Vakfı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’de ilk kez 9-12 yaş grubu çocuklar için hazırlanacak seçkinin amacı, çocuk ve çocuk hakları konularına edebiyatla katkı sağlamak olarak belirlendi. Seçkide 36 şairin çocuk ve çocuk hakları duyarlılığıyla 2010 yılında yazılmış ve yayımlanmamış 5’er şiirine yer verilecek. Seçkide ayrıca şairlerin çocuklara çocukluklarını anlatacağı deneme ile birer çocukluk ve yetişkinlik fotoğrafları da yer alacak. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde yayınlanması amaçlanan seçkideki şiirler seslendirilecek. Ayrıca, seçkinin şairlerinin Kongre’de çocuklarla buluşmaları da öngörülüyor.
Çocuk Hakları Şiir Kitabı için öneride bulunulan şairler şöyle:
“Abdülkadir Budak, Ahmet Günbaş, Ahmet Uysal, Ahmethan Yılmaz, Ali Burhan Eren, Ayla Çınaroğlu, Aydan Yalçın, Aytül Akal, Bestami Yazgan, Betül Tarıman, Bilgin Adalı, Bülent Ata, Ertuğrul Deveci, Eşref Karadağ, Gökhan Akçiçek, Hasan Akay, H. Salih Zengin, Hasan Lâtif Sarıyüce, Hüseyin Yurttaş, İsmail Uyaroğlu, Mavisel Yener, Mevlâna İdris Zengin, Mustafa Baki Efe, Mustafa Ruhi Şirin, Nursel Çetin, Özlem Sezer, Özlem Sözbilir, Refik Durbaş, Salih Mercanoğlu, Sennur Sezer, Süreyya Berfe, Ülkü Tamer, Vural Kaya, Yalvaç Ural, Zeynep Uzunbay ve Zübeyde Seven Turan.”
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Kürtçe modern ekonomi sözlüğü

SONRAKİ HABER

Kavşakta iki otomobil çarpıştı: 1 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa