24 Ağustos 2010 00:00

Türkiye Dink davasından mahkum edildi

ANKARA’nın AİHM’e gönderdiği savunmanın yankıları sürerken mahkeme Hrant Dink’in korunmadığını ve 301. maddeden cezalandırıldığını belirterek Türkiye’yi cezalandırdı.

Paylaş

ANKARA’nın AİHM’e gönderdiği savunmanın yankıları sürerken mahkeme Hrant Dink’in korunmadığını ve 301. maddeden cezalandırıldığını belirterek Türkiye’yi cezalandırdı.
Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007 tarihinde uğradığı suikastten bir hafta önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) bir yazısı nedeniyle mahkum olduğu için başvurmuştu. Ünlü 301. maddeden ceza alan Hrant Dink’in açtığı dava devam ederken Türkiye’den AİHM’e şaşırtıcı bir savunma gönderilmişti.
Milliyet ve Vatan gazetelerinde yer alan habere göre, AİHM cinayetle ilgili yürütülen adli soruşturmanın etkisizliği nedeniyle Türkiye’yi mahkum etti. AİHM 2. Daire, Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “Yaşam Hakkının İhlali” başlıklı 2. ve “İfade Özgürlüğünün İhlali” başlıklı 10. maddesine aykırı hareket etmekten suçlu buldu.
“Yaşam Hakkının İhlali” mahkumiyeti, Dink’in cinayet öncesi tehditlere ve öldürüleceğinin kamu görevlilerince bilinmesine rağmen, korunmamasına dayanıyor.
Türkiye’nin “İfade Özgürlüğünün İhlali” nedeniyle mahkum edilmesine ise Dink’in kaleme aldığı bir yazı nedeniyle Türklüğü aşağıladığı gerekçesiyle suçlu bulunması yol açtı. Bilirkişilerin “Türklüğü aşağılamadığı” yönündeki görüşüne rağmen, hem yerel mahkeme hem de Yargıtay’ın Dink’i suçlu ilan etmesi ve gerekçeli kararlarda kullanılan ifadeler mahkumiyet kararında etkili oldu.
Dink ailesi, Türkiye’yi gerekçeli karardaki ifadeler ile tetikçi Ogün Samast’ın yakalanmasından sonra Türk bayrağı önünde çekilmiş fotoğrafları nedeniyle de ayrımcılık yasağına aykırı davrandığı gerekçesiyle AİHM’ye şikayet etmişti.
AİHM, Dink kararını eylül ayı başında açıklayacak. Karar, Türkiye’nin iki ayrı maddeden mahkumiyeti yönünde çıkarsa Dışişleri Bakanlığı’nın bu aşamada yapacağı savunmanın geri çekilmesi ya da dostane çözüm gibi öneriler sonuçsuz kalacak. (HABER MERKEZİ)

BAŞBAKAN MİT’İN SORUŞTURULMASINA İZİN VERMEDİ

İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığının Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesinde MİT mensuplarının ihmali olup olmadığını soruşturmak için istediği izin talebine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olumsuz yanıt verdi.
Savcılığın soruşturma talebi Başbakanlık tarafından önce MİT Müsteşarlığı’na iletildi ve konuyla ilgili görüş soruldu. MİT’ten verilen yanıtta, “Hrant Dink cinayetiyle ilgili elimizde bilgi ve belge yok” denildi. Başbakan Erdoğan, savcılığın talebini Başbakanlık Hukuk Müşavirliği’ne inceletti. Uzmanlardan biri, ‘Soruşturma izni verilsin’ derken, diğeri, ‘Verilmesin’ yönünde görüş belirtti. Yapılan son değerlendirmede, Operasyon Başkanı ve daha üstündeki MİT mensuplarına soruşturma izni verilmedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan, daha önce de yine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Ergenekon Şeması’nı hazırladığı gerekçesiyle soruşturma izni istediği eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun için soruşturma izni vermemişti.
Üst düzey MİT mensuplarının soruşturulabilmeleri için Başbakanın ‘olur’ vermesi gerekiyor. 2937 sayılı Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun cezai takibat iznini düzenleyen 26. maddesine göre Teşkilat mensuplarının görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia edilen suçlardan ötürü haklarında cezai takibat yapılması için Başbakanın izni gerekiyor.
ÖNCEKİ HABER

Koşullar düzelene kadar açlık grevinde

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa