25 Ağustos 2010 00:00

U2 geldi gelecek

Faili meçhul cinayete kurban giden Fehmi Tosun’u 1997 albüm kapaklarına taşıyan, yaşanan insan hakları...

Paylaş

Faili meçhul cinayete kurban giden Fehmi Tosun’u 1997 albüm kapaklarına taşıyan, yaşanan insan hakları ihlalleri nedeniyle bu zamana kadar Türkiye’de konser vermeyi reddeden dünyaca ünlü rock grubu U2, 6 Eylülde İstanbul’da konser verecek.
U2, 6 Eylül’de İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda vereceği konser ile ilk defa Türkiye’de sahne alacak. Ünlü rock grubu, Türkiye’de insan hakları konusunda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle yapılan tüm girişimlere rağmen bu zamana kadar Türkiye’de konser vermeyi reddetmişti. Türkiye’de yaşanan hak ihlalleriyle yakından ilgilenen U2’nin solisti Bono başta olmak üzere diğer grup üyeleri, 1997’de çıkardıkları albümlerinin kapağına 1995’te faili meçhul cinayete kurban giden Fehmi Tosun’a hitaben yazılmış “Türkiye’de gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’u hatırlayın” mesajına yer vererek bu konudaki duyarlılıklarını göstermişti.
“İSTANBUL EFSANEVİ”
Grubunun dünya turnesi kapsamında gerçekleştireceği İstanbul konserinin Türkiye’de 2010 yılında gerçekleştirilmiş en büyük ve en kalabalık stat konseri olması bekleniyor. Efsanevi grubun solisti Bono, İstanbul için; “Türkiye’ye geleceğimiz için biz de çok heyecanlıyız. Özellikle de İstanbul’a geleceğimiz için, zira çok efsanevi bir şehir. İrlanda’da büyüdük. Büyük Şair William Butler Yeats’in en önemli şiirlerinden biri İstanbul’la ilgiliydi. Bizim için efsanevi bir yer. Orada bizi dinlemek isteyenler olduğunu duyunca çok sevindik.” Demişti.
İSPANYA KONSERİNİ GREV ERTELEDİ
Avrupa Turnesi 6 Ağustosta İtalya’nın Torino şehrinde başlayan U2. Torino konserinin ardından turnesine Almanya, Danimarka, Finlandiya, Rusya ve Avusturya’daki konserlerle devam edecek.
U2’nin gelecek ay İspanya’da vereceği iki konserden biri grev engeline takıldı. U2’nun kendi sitesinde yapılan açıklamaya göre, İspanya’nın Sevil kentinde 29 Eylülde yapılacak olan konser, İspanya Sendikalar Birliği’nin genel grev kararı dolayısıyla 30 Eylüle ertelendi.
ERKEN GELEN KAPAR
Live Nation tarafından düzenlenen U2 360° Avrupa Turnesi’nin İstanbul ayağı, Pozitif ve İKSV işbirliğiyle, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla, 6 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek.
Saat 21.00’de başlayacak U2 konserinden önce, saat 19.30’da İngiltere’nin en önemli alternatif rock gruplarından Snow Patrol sahne alacak. Stat tribün ve saha içi kapı 17.30’da açılacak. Erken gelen ilk 2 bin 500 kişi konseri en önden izleyecek
Atatürk Olimpiyat Stadı’na erken gelmek hem ulaşımı kolaylaştırırken hem de 100 TL üzerinden satışa sunulan saha içi bilete sahip olan müzikseverlere konseri en önden izleme şansını verecek. Alana gelen saha içi bilete sahip ilk 2 bin 500 müziksever “inner circle(iç daire)” ismi verilen özel bölüme girerek efsanevi grup U2’yi en önden izleme şansını bulacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Ebru tekneden çıkıyor

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa