11 Mart 2011 13:04

Çerkesler anadilde eğitim için Ankara’da

Çerkesler anadilde eğitim ve öğretim, anadilde televizyon ve radyo yayını için ilk kez alana çıkacak. Çerkesler bugün saat 13.00’de Abdi İpekçi Parkı’nda toplanıp, taleplerini dile getirecek, “Anadilinde eğitim, televizyon ve radyo yayını” isteyecekler.Kürtlerden sonra Çerkesler de ilk kez “an

Çerkesler anadilde eğitim için Ankara’da

Paylaş
Mutlu Coşar

Kürtlerden sonra Çerkesler de ilk kez “ana dilinde eğitim, televizyon ve radyo yayını” için alana çıkacaklar.

Çerkes Hakları İnisiyatifi Yürütme Kurulu Üyesi Erol Karayel eylemlerine ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, 12 Martta (bugün) Ankara’da yapacakları eylemin asimilasyon sürecindeki Çerkeslerin bir çıkışı olduğunu söyledi. Karayel, “Ana dilde eğitim ve öğretim, 24 saat ana dilde yayın yapan televizyon ve radyo istiyoruz” dedi.

Ülkenin topyekün bir değişim sürecinden geçtiğini ve bütün toplumsal katmanların değişim sürecinden etkilendiğini belirten Karayel, sorunlarına sahip çıkan kesimlerin kazançlı çıkarken ilgisiz kalanların elindekileri de kaybettiğini ifade etti.

“Çerkez kalma kararlılığını güçlü bir iradeyle ifade etmek” için alanlara ineceklerini belirten Karayel, devletin yıllardır Çerkesleri oyaladığını bu oyalama sürecinde yoğun bir şekilde asimilasyona uğradıklarını söyledi. Çerkeslerin toplumsal haklarının peşinde mücadele edeceklerini açıklayan Karayel, Çerkes Hakları İnisiyatifini kurma amaçlarının da bu olduğunu açıkladı.

Çerkes Hakları İnisiyatifi olarak, “anadilde eğitim ve öğretim, ana dilde televizyon ve radyo yayını” talepleriyle ve “Yaşasın dilimiz”, “Yaşasın kültürümüz”, “Yaşasın Çerkes kalma mücadelemiz” sloganlarıyla 12 Martta, saat 13.00’de Abdi İpekçi Parkı’nda olacaklarını duyuran Karayel, tüm Çerkeslere de mitinge katılım çağrısı yaptı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Başbakana dokunan yanıyor

SONRAKİ HABER

AKP Cihanbeyli ilçe yönetimi istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa