Cola’yı AİHM’e şikayet edecek

ŞİŞENİN içinden naylon çıkması üzerine Coca Cola’yı mahkeme kararıyla mahkum ettiren Bursalı Veysel Sönmez, hukuk savaşını sürdürüyor. Tüketici Mahkemesi’nin kararıyla zararını Coca Cola’dan tazmin eden Sönmez, şimdi de şirket aleyhine ceza davası açtı


ŞİŞENİN içinden naylon çıkması üzerine Coca Cola’yı mahkeme kararıyla mahkum ettiren Bursalı Veysel Sönmez, hukuk savaşını sürdürüyor. Tüketici Mahkemesi’nin kararıyla zararını Coca Cola’dan tazmin eden Sönmez, şimdi de şirket aleyhine ceza davası açtı. Sönmez, bu davanın ardından ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurup, tazminat davası açmaya hazırlanıyor.
ŞİŞE, KURUMLAR ARASINDA GEZİYOR
Coca Cola’nın peşini bırakmayan Sönmez, bu kez Kestel Cumhuriyet Başsavcılığına ceza davası açılması için başvurdu. Kestel Cumhuriyet Savcılığı da şişenin kapağının orijinal olup olmadığının tespiti için şişeyi Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) gönderdi. Üniversiteden 4 ay sonra gelen raporda, iş yoğunluğundan dolayı şişeyi inceleyemedikleri ifade edildi.
Savcılık, şişeyi, içindeki naylon maddenin ‘kişilerin hayatı ve sağlığı açısından tehlikeli hale getirip getirmediği hususlarında rapor düzenlenmesi’ için Refik Saydam Hıfzıssıhha’ya gönderdi. Hıfzıssıhhadan gerekli teknik ekipman olmadığı gerekçesi ile olumsuz cevap geldi. Şişe, ardından Bursa Tarım İl Müdürlüğüne gitti. Oradan da şişeye bakılamayacağı yanıtı gelince, şişe bu kez Bursa İl Sağlık Müdürlüğüne gönderildi.
Şişenin kurumlar arasında gezmesine tepki gösteren Veysel Sönmez, ceza davasının sonuçlanmasının ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine tazminat davası açmayı düşündüğünü dile getirdi. Hukuk mücadelesinden vazgeçmeyeceğini ifade eden Sönmez, Coca Cola’yı mutlaka mahkum ettireceğini savundu. (BURSA)

ÖDÜL ALMIŞTI
Veysel Sönmez, 24 Mart 2007’de bir marketten aldığı 250 cc’lik şişe içinden naylon çıkması üzerine Coca Cola’ya karşı hukuk mücadelesi başlatmıştı. Bursa Osmangazi Tüketici Sorunları Hakem Heyeti de şikayet üzerine, “Tüketicinin ayıplı ürün için ödemiş olduğu 1 TL’nin ayrıca konu ile ilgili masraflarının şikayet edilenden alınıp şikayetçiye verilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.” şeklinde karar vermişti. Coca Cola karara itiraz etmiş ancak Tüketici Mahkemesi de Sönmez’i haklı bulmuştu. Şirket, Sönmez’e faiziyle birlikte 550 TL ödemek zorunda kalmıştı. Sönmez, bu hukuk mücadelesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Yılın Bilinçli Tüketicisi’ ödülüne layık görülmüştü.
www.evrensel.net