03 Eylül 2010 00:00

Üniversite heyecanına harç gölgesi

Üniversite’ye ilk defa kaydolacaklar için kayıtlar başladı. 11 Eylül’e kadar sürecek kayıtlar sonucunda yaklaşık 700 bin öğrenci daha üniversiteli olacak

Paylaş

Üniversite’ye ilk defa kaydolacaklar için kayıtlar başladı. 11 Eylül’e kadar sürecek kayıtlar sonucunda yaklaşık 700 bin öğrenci daha üniversiteli olacak.
Yeni bir döneme başlama heyecanı ile üniversite kapılarında toplanan gençleri yeni bir hayat ile birlikte sorunlar da bekliyor. Kayıt sırası, harç parası, yurt parası gibi sorunlar bunlardan bir kaçı.
En önemli üniversitelerden biri olan İstanbul Üniversitesi’nin görkemli kapısının önü kalabalık. Kapının önünde ise standlar var. “Üniverstiye kazanan öğrencilere Kuran’ı Kerim hediye ediyoruz” yazılı afişlerin asıldığı Anadolu Gençlik Standı, karşısında Öğrenci Kollektifleri ve onun yanında ise “Hayır” yazılı pankartları ile TKP’li öğrenciler dikkat çekiyor. “Evet demek işsizliğe, paralı eğitime, YÖK’e, operasyonlara Evet demektir” yazılı afişleriyle Emek Gençliği standı da kayıt olmak isteyenlerin yardım için başvurduğu yerlerden biri. Emek Gençliği standındaki öğrencilerin, “Veliler sürekli yurtlar soruyorlar bize. Özellikle dinci yurtları soruyorlar, ‘biz de hayırcıyız, bize düzgün bir yurt söyleyin’ diyorlar” sözleri ise dikkat çekici.
HARÇ PARASI EN BÜYÜK DERDİMİZ
Sibel Musa kimya mühendisliği öğrencisi, iki öğretim olduğu için normalden çok daha fazla, 600 lira ödüyor harç için. “İstanbul’da yaşadığım için yurt sorunum yok ama diğer arkadaşlar için sorun oluyor. Tabii ki harç parası en büyük derdimiz. Özellikle tıp fakültesi, mühendislik fakültesi gibi bölümlerin harçları çok yüksek” diyor.
Oğlu kayıt yaparken dışarıda onu bekleyen Fatma Baştuğ işletme bölümü için dönem başına 185 lira ödeyeceklerini belirtiyor. Bir anne olarak tabii ki şimdiden çocuğunun mezuniyetini düşünmeye başlamış bile. “Önceden ortaokul mezunu olduğun zaman iş bulabiliyordun şimdi üniversite mezunu iş bulamıyor” diyor.
HARÇ 300 YURT 500
Yeğenleri Yankı Yüksel’i kayıta getiren Aynur Öz ve Bülent Öz, “Çok heyecanlıyız. Bir de yurt işimiz hallolursa rahat edeceğiz. Bakalım masraf olarak neler çıkacak karşımıza. Bir devlet yurdunu sorduk aylık masrafı 500 küsur lirayı buluyor. 3 aylık da peşinat alıyor” diyorlar. Harçların yüksek olduğunu söyleyen Aynur Öz, “Memursan, işçiysen, evinde tek maaşın varsa çok daha zor. Maaşın yarısını çocuğa göndermek zorundasın. Üniversiteden mezun olunca da iş bulmak için şansa ve torpile ihtiyacın var” diyor. Bülent Öz de ekliyor: “ Harç parası 300 liranın üzerinde. Yani şimdi ailelere çok külfet biniyor Allah kolaylık versin! Mali yükünü karşılamak zor. Gelirler yetmiyor. Üniversiteye bitirmek de iş değil ondan sonra başlıyor sorunlar, işsizlik önemli bir sorun”
İKİNCİ ÖĞRETİM EFKARI
Damla Ademoğlu iktisat bölümünü kazanmış. “İstediğim bölüm değildi ama eğitim sistemini biliyorsunuz” diyor. İkinci öğretime kaydolduğu için harç ücreti 577 lira gibi yüksek bir rakam. “Fazla değil mi?” sorumuzu: “Babama da fazla geldi, efkarlandı adam. Çok yani. Burası devlet üniversitesi, biz ödeyebiliyoruz ama ödeyemeyenler var” diye yanıtlıyor. Annesi Muna Ademoğlu da aynı fikirde: “İkinci öğretim olduğu için oldukça pahalı oldu. Biz ödeyebiliyoruz ama ödemeyen gençler olacak. İki öğünü bir edip yiyen öğrenciler var”
İki arkadaş Doğancan ve Mert iktisat fakültesine kayıt yapmak için bekliyorlar. Harç ödemekte sorunları yok gibi. Ama özel sektörde çalışacakları için asıl derdin üniversiteyi bitirince başlayacağını düşünüyorlar: “Kriz olmasa iş buluruz da hep kriz var gibi ya...”
GÖNÜL İSTERDİ Kİ...
Mahsun Aslan da Batman’dan gelmiş. Devlet yurdu için bekliyor. Harç ücreti de 600 lira. “Biraz sıkıntı yaşayacağız çünkü 600 milyon bizim için fazladır” diyor.
Konya Beyşehir’den üç genç akrabasını kayıt için getirmiş olan Cevat Güney bir masraf hesabı çıkartıyor: “Akrabalarının yanında kalacaklar. Ortalama bir öğrencinin 600 lira civarında bir masrafı olacak. Üç öğrencinin 1800 lira. Şimdilik aileleri karşılayacak ama ileride çalışmaları gerekebilir” diyor.
Bir devlet üniversitesi için bu paranın çok olup olmadığını sorduğumuza ise şöyle yanıtlıyor:
“Gönül ister ki eğitim ücretsiz olsun ama...”
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

SAĞLIK EMEKÇİLERİNDEN 9 SAAT PROTESTOSU

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa