Fırsat bu defa kaçmamalı

‘ÇATIŞMALARDA ve savaşlarda insanlar ölür geriye ayakkabıları kalır’ diyen “Denenmeyen Tek yol kaldı: Barış” Girişimi 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ellerinde bir çift ayakkabı ile Tünel’den Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü.


‘ÇATIŞMALARDA ve savaşlarda insanlar ölür geriye ayakkabıları kalır’ diyen “Denenmeyen Tek yol kaldı: Barış” Girişimi 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ellerinde bir çift ayakkabı ile Tünel’den Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü.
Yürüyüşe EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ın yanı sıra birçok aydın ve yazar katıldı. Ellerinde “Operasyonlar durdurulsun”, “Ülkede, bölgede, dünyada barış” yazılı dövizler taşıyan kitle, Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Girişim adına basın metnini ise Sinema Yönetmeni Özcan Alper okudu. Türkiye’nin Dünya Barış Günü’nü pek çok ülkeden farklı olarak son derece somut ve acilen durdurulması gereken bir savaşın içinde kutladığını belirten Alper, barışın soyut ve büyülü sözcük değil, can yakıcı bir ihtiyacın adı olduğunu söyledi. Ülkenin her köşesinden, her evden yükselen çığlıklara artık kalıcı bir yanıt verilmesi gerektiğini kaydeden Alper, “Eğer 40 bin ölüme, ekolojik yıkıma, silahlanmaya harcanan milyar dolarlara, linç ve katliam hırsıyla insanlığını yitiren kalabalıklara bakarak bir kez daha kahrolmak istemiyorsak, cehennem kapılarının yeniden açılmasını önleyebiliriz” dedi.
Ellerin tetikten tümüyle uzaklaşması için, Kürt sorunun demokratik ve adil bir çözüme kavuşturulması yönünde hızlı ve ikna edici adımlar atılmasının tam zamanı olduğunu vurgulayan Alper, bundan önce de birçok kez eylemsizlik ve çatışmasızlık ortamından geçildiğine dikkat çekti. Her defasında bunun ‘örgütün aczinden’, ‘teröristlerin zaman kazanma hesaplarından’ kaynaklandığı sözleriyle zaman yitirildiğini belirten Alper,’terör bitti, bitirdik’ diyenlerin kaybettirdikleri zamanın bedelini, yeniden kanla ve ateşle yüz yüze kalarak ödediğini söyledi. “Yaşadığımız her saniye çok değerlidir ve asla küçük siyasal hesaplar uğruna harcanmamalıdır. Şimdi yaşanan acıların, ağır toplumsal ekonomik yıkımın son bulması için bir umut ışığı vardır. Bu ışık söndürülmemelidir” diyen Alper, 20 Eylül’e kadar tek taraflı olarak alınan çatışmazlık kararının referandumla ya da seçimlerle ilgili oy hesaplarına kurban edilmemsi gerektiğinin altını çizdi. Alper, “Hâlâ zamanımız var. Bu fırsat bu defa kaçmamalıdır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net