Kadınlardan demokrasi ve eşitlik yalanına ‘Hayır’!

Referanduma sayılı günler kala alanlarda süren kavga kızışırken emekçilerin ne diyeceği de netleşiyor.


Referanduma sayılı günler kala alanlarda süren kavga kızışırken emekçilerin ne diyeceği de netleşiyor.
AKP iktidarı ‘Evet’ kampanyası için devasa maddi bütçeler ayırırken Başbakan Recep Tayip Erdoğan’da meydanlarda kah ağlayarak, kah bağırarak emekçilerden ‘Evet’ istiyor. “Ülkede demokrasi, özgürlük ve eşitlik için yeni anayasaya evet” denmesini istiyor. Alanlarda attığı demokrasi ve eşitlik naraları da en çok “kadınlara, engelliler pozitif ayrımcılık tanınması ve kamu emekçilerine toplu sözleşme hakkını içeren maddelere dayandırıyor. Biz de maddelerin muhatabı olan kadınlara mevcut taslağı ve maddeleri sorduk. Kadınlar yapılan değişiklikler için “Kocaman bir yalan” diyor.
ARIZLILI KADINLARA AYRIM ‘POZİTİF’ Mİ?
İlk durağımız Arızlı. Uzun süredir evleri için mücadele eden Arızlılı depremzedelerin çoğu kadın. Türlü baskılara ve şiddete maruz kalan arızlılı kadınlar “Evimizden başka bir şeyimiz yok, o da giderse bu dul maaşıyla nereye gideriz” diyorlar. Anayasa değişiklik paketini ve kadınlara pozitif ayrımcılık maddesini sorduğumuzda kadınlar hep gülüyor.
Kişisel olarak fikrinin ‘hayır’ olduğunu ifade eden depremzede Çisem Uğur Arızlı’da yapılan hemen her açıklamada polis şiddetine uğrayan kadınlardan. Uğur ‘Hayır’ın sadece kendi fikri olmadığını belirterek “Arızlı olarak da ‘Hayır’ diyoruz. Bir kere özgürlüklerin kısıtlanmadığı eylem hakkının olduğu bir süreçten bahsediyor AKP, kitapçıklarında bunları anlatıyor ama Arızlı’da bir basın açıklaması yapmak bile olay. Basın açıklaması yapmak istediğimizde kapılar üzerimize kilitleniyor. AKP’ye sormak istiyorum bir taraftan ‘Özgürleşecek, demokrasi gelecek’ diyorsun diğer taraftan kafamıza 300 tane polisi dikiyorsun. Basın açıklaması yapmamıza izin vermiyorsun. Bu nasıl özgürlük anlayışı, kime özgürlük” diye sordu. Recep Tayyip Erdoğan’ın alanlarda kadınlara pozitif ayrımcılık vaadi verdiğini hatırlatan Uğur “Biz Arızlılı kadınlar olarak onların anladığı pozitif ayrımcılığa maruz kaldık zaten. Tayyip Erdoğan Kocaeli’ne geldiğinde oraya gitip sesimizi duyurmak istedik. Üstelik onlar bizim telefonlarımıza mesaj atarak bizi çağırdılar. Dedik ‘madem davet ettiler biz de gidelim.’ 12 kadın gittik, ama bizi orada ayıkladılar biz karakola götürüldük. Dayak yedik üzerimize silah çekildi. İşte pozitif ayrımcılık işte ayrımcılığın hası. Al sana AKP’nin pozitif ayrımcılığı” dedi.
‘AKP’YE GÜVENMİYORUM’
Bir başka depremzede Ülkü Karahan da şunları söyledi: “Kesinlikle hayır diyorum çünkü o taslağın içinde sana, bana, çalışana kim bilir ne maddeler çıkaracaklar. İçeriğini açıklayan yok. Biliyor muyuz açıklamasını bize yaptılar mı? Değilmiki benim basın açıklamamı bile özgürce yapmama izin vermiyor bu hükümet kim bilir yeni yasayla bana neler yapacak. Ben AKP’nin yaptığı her şeyden şüpheleniyorum, iyi bir şey yaptık deseler bile inanmam, altında başka şeyler ararım. Çünkü ben onları burada Arızlı’da tanıdım. Onlara hiçbir biçimde güvenmiyorum.”
Depremzedelerden Elif Güzel afete uğramış ve yakınlarını kaybetmiş kimseler için hiçbir güvence içermeyen anayasaya ‘Hayır’ diyeceklerini ifade ederek “Bizi güvenceye almayan anayasaya cevabım tabiki Hayır olacak” dedi. Bir başka depremzede Meryem Kavşut da pek çok mahkemeyi kazanmalarına rağmen haklarının yendiğini ifade ederek “Onlar ne derse desin kazandığımız mahkemelerde bile kazandıklarımızı vermiyorlar. Ne kanun yaparlarsa yapsınlar uygulamayacaklar biz her zaman üvey evlat muamelesi gördük. Bu devletten de bir şey beklemiyoruz. Onların sözüne inanır mıyız biz. ‘Hayır’ diyoruz” dedi.
“POZİTİF” BİR ŞEKİLDE KAPI ÖNÜNE KONDUK!
Sunay Baylan çalıştığı Engelliler Üretim Merkezinden kısa bir süre önce atılan işçilerden engelli bir kadın işçi, yani iki kez pozitif ayrımcılık hakkı olanlardan! Yeni anayasa taslağını sorduğumuzda kısa bir süre önce işten atıldığını hatırlatarak “Ben hem engelli bir kadın işçiyim. Tayyip Erdoğan her yerde çıktığı işçilere, kadınlara, engellilere daha çok hak geliyor diyor. Ama ben engelli olmama rağmen hakkımı istediğim için kapı önüne kondum, hem de hiçbir hakkım verilmeden. Ben şimdi soruyorum onlara bu mu pozitif ayrımcılık dedikleri, bu mu hak, özgürlük dedikleri? Eğer buysa doğrudur o zaman bizi ‘pozitif’ şekilde kapı önüne koydular. Bırak tüm ülkeyi biz engelliler için kurulmuş bir yerde bunları yaşadık. Onların belediye başkanları da bu süreci izledi, hatta bizim kapı önüne kayan kağıdın altına imza attı. Biz inanır mıyız onlara artık” dedi.
Bir başka engeli işçi de Nuran o da engelli işçilerden. İşten atıldığı için sigortası yok, protezli bacağı çatladığı için tedavi olamıyor, evden de çıkamıyor. Yeni anayasa taslağını sorduğumuzda tepkiyle “‘Engellileri koruyacağız’ diyorlar ama bizim halimiz ortada. Ben tedavi olamıyorum. Bu mu korumak. Oyun bu yüzden hayır olacak. Kimse bizi kandırmaya çalışmasın. Dün olsaydı inanırdık belki ama artık inanmayacağız. Bizi kapı önüne koyanlar nasıl bizim sorunlarımızı çözecekmiş merak ediyorum. Madem çözeceklerse bize yapılan bu haksızlıkları neden engellemediler. Oy zamanı, seçim zamanı hep bunları söylerler. Sonra, sonrası kocaman bir yalan.” şeklinde konuştu
(Kocaeli/EVRENSEL)

KADINLAR BU OYUNU BOZACAKTIR!
Başka bir kadın işçi Şafak Karatan. O belediye de sendikalı olarak çalışan bir kadın. Aynı zamanda Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube yöneticilerinden. Mevcut taslağı hatırlattığımızda gülümsüyor. Bu güne kadar yaşananları hatırlatarak “Kadınlara pozitif ayrımcılık yapacağını söyleyenler bunun anlamını bilmiyor sanırım. Onlar pozitif ayrımcılığı daha çok şiddet, kadınların ev işlerinde boğulması, üç çocuk yapması olarak algılıyorlar sanırım. Bu güne kadar öyle yaptılar çünkü. Pozitif ayrımcılık kadınlara tanınan bir ayrımcılıktır. Onun daha fazla politikaya katılmasını, daha fazla çalışmasını ve görev almasını sağlar. Ama biz biliyoruz ki onlar kadınların yeri olarak evlerini tarif ediyorlar, ne kadar az kadın sokaklarda alanlarda olursa o kadar iyi olarak bakıyorlar Biz onları 8 yıllık iktidarları boyunca iyi tanıdık. Kadınlara ne verebileceklerini iyi biliyoruz. . Tabi ki kadınlar onların bu yalanına inanmayacak ve bu oyunu bozacaktır.” dedi.
Meltem Akyol
www.evrensel.net