Fotoğraf: AA

Kent AŞ işçileri direne direne kazandı

İZMİR Karşıyaka’da çalıştıkları Kent AŞ’de Mayıs 2009’da işten çıkarılan 276 işçi, sonunda işlerine geri döneceklerinin müjdesini aldı.


İZMİR Karşıyaka’da çalıştıkları Kent AŞ’de Mayıs 2009’da işten çıkarılan 276 işçi, sonunda işlerine geri döneceklerinin müjdesini aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Belediye Meclis Toplantı Salonunda işçilerle ve aileleri ile bir toplantı yaparak tüm işçilerin Büyükşehir’in kendi şirketlerinde en geç yılbaşına kadar işbaşı yapacaklarını açıkladı. Kocaoğlu’nun “Bu konu bizim ayıbımızdı. Geç de olsa bir çözüme kavuşmasından dolayı çok mutluyum. Bugüne kadar TEKEL işçilerinin durumuyla ilgili de konuşamadım, çünkü aynı konuda bizim de ayıbımız vardı. Park bahçelerde yapılacak ihale sonucunda 276 arkadaşımızın tümü işbaşı yapacaklar” sözleri işçilerde büyük sevinç yarattı.
İşçiler daha sonra örgütlü oldukları Genel-İş Sendikası’na gittiler. Burada DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici işçilere seslenerek duygularını paylaştılar. Erol Ekici bu mücadele sürecinde bazı hatalar olsa da direnişin kazanımla sonuçlanmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti. “Her zamanki gibi, kazananlar mücadele edenler olmuştur” dedi. Süleyman Çelebi de “276 arkadaşla yol yürüdük, hepsi de işbaşı yapacaklar. Yaklaşık 1,5 yıldır süren mücadelenizde başından sonuna kadar dik durdunuz. Haklıydınız, biz başından sonuna kadar yanınızda olmaya çalıştık, bazı eksikliklerimiz oldu. Ama asla ihanetimiz olmadı. Baş edemediğimiz durumlar oldu” diyerek işçilerin bayramını kutladı. Çelebi işçileri hakları ve çocuklarının geleceği için 12 Eylül’deki referandumda “Hayır” oyu kullanmalarını istedi. İşçilerin coşkulu sloganları ve sendika yöneticileri ile bayramlaşmaları ile toplantı sona erdi. (İzmir/EVRENSEL)
Neşe Dilek
www.evrensel.net