Fotoğraf: Evrensel

ÖZGÜRLÜK YOLU

 • Geniş bayraklar açıldı ve ulusun lideri sesleri milliyetçilik ve ulusun askerleri için daha fazla saygı çağrısında bulundular.


  Geniş bayraklar açıldı ve ulusun lideri sesleri milliyetçilik ve ulusun askerleri için daha fazla saygı çağrısında bulundular.
  Tanrı adına ulusalcılık ve militarizm duası edildi.
  Söylenmeyen şey ise, bu kadar kuru gürültü ve şarkı türkünün ardında askeriyenin muhtemelen bazı onursuz olaylara karışmış olabileceği şüphesiydi. Öyle değilse bu nümayiş niyeydi?
  ABD’nin Irak’daki savaşçı rolü popülerliğini kaybettikçe,bazıları savaşı zekice bir seçenek olarak görebilir, diğerleri de halen ABD’nin bölgeyi daha güvenli ve stabil hale getirdiğini söyleyebilir.
  Yıllar önce, Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminde, Alman gaziler kayıpları ve ulusun dibe vuran ekonomisi için kızgın ve küskün halde döndüler. Aynı zamanda Versay Anlaşmasının kazananları tarafından Almanya’ya aşılanan utanç ile kıvranıyorlardı.
  Direkt bir tepki olarak gazi grupları ve sağ kanat güçler askeriye yanlısı gösteriler düzenlediler ve onları övdüler.
  Askerler için daha fazla onur, daha fazla ulusal birlik ve Alman askeri güçleri ve tanrıya daha fazla inanç çağrısı yaptılar.
  Bu toplantılara “Volkstauertag” (Ulusal gün ya da ulusal matem) denildi. Bu olaylar 70 yıl sonra sağın elini güçlendirdi ve Nazilerin yükselişine ve yeni bir dünya savaşına ve küresel katliama sebep oldu.
  Avrupa’ya ilerlediklerinde birçok Nazi, kemer tokalarında “Gott milt uns” (Tanrı bizimle) yazılarıyla dolaşıyordu.
  Soru: Onurlu olan nedir?
  Askeri ya da politik liderlerine körlemesine itaat eden ve vahşete sebep olan bir asker mi yoksa uygunsuz, yasa dışı ve insanlık dışı emirlere uymayı reddeden bir asker mi?
  Hangisi madalya kazanacak ve hangisi cezalandırılacak?
  Hangi asker ulusa gerçekten onur getiriyor?
  MUMIA ABU JAMAL
  www.evrensel.net