Fotoğraf: AA

Yazarlar veda etti, peki çalışanlar?

Köşe yazarları birer birer Radikal’e veda ettiklerini açıkladılar. Radikal’den memnunlardı.


Köşe yazarları birer birer Radikal’e veda ettiklerini açıkladılar. Radikal’den memnunlardı. Ya, çıkarıldıkları halde veda edemeyen 20’yi aşkın çalışan?
Referans gazetesiyle birleştikten sonra yeni yayın dönemine hazırlanan Radikal gazetesi, bazı köşe yazarlarıyla yollarını ayırırken birçok çalışanının da işine son verdi.
Önce gazetenin yayın yönetmeni İsmet Berkan, 31 Ağustos’ta bir “Veda ve teşekkür” yazısı yazarak yeni yayın döneminde görevini Referans gazetesi yayın yönetmeni Eyüp Can’a devrettiğini duyurdu. Berkan’ı Hakkı Devrim, “Asıl biz sana teşekkür borçluyuz, sevgili İsmet. Kıymetini bileceklere emanet ol!” sözleriyle uğurluyordu. Bundan bir gün sonra Haluk Şahin ve Nur Çintay yeni gazetede yazar olarak kalmayacaklarını duyurdular.
1 Eylül’de Şahin, gazetenin yeni yazar kadrosunda yer almadığını yazı işleri müdürü Erdal Güven’ten öğrendiğini yazdı; “Eyüp Can’ın canı sağolsun!” dedi.
Ertesi gün ayrıldığını yazma sırası, yaklaşık beş yıldır gazetede yazan “sonradan köşe yazarı olma” Hasan Celal Güzel’e gelmişti: “Gazetenin genel yayın politikasına ters düşen yazılarıma bile karışılmadı. Bu özgürlükçü ve demokrat tutumu için Radikal yönetimine teşekkür borçluyum.”
4 Eylül’de Mehmet Ali Kışlalı ve Namık Kemal Zeybek Radikal’le vedalaştılar. Kışlalı, Radikal’de yazmaya Mehmet Y.Yılmaz teklifiyle yazmaya başladığını yazdı: “Yazma özgürlüğüme gölge düşürecek en küçük bir davranış ile karşılaşmadım. Şimdi Radikal’in yeni yöneticisi, Türkiye’de genellikle kabul edilmiş bir yetkiyi kullanıyor...”
Zeybek de, Radikal’e başarılar dileyerek aynı gün “elveda” diyordu: “Hiç bir yazıma da karışılmadı.”
Yazar Sevin Okyay ise, 3 Eylül günü Facebook’taki sayfasında, noter aracılığıyla aldığı ihtarnameyle 15 yıllık yazarlıktan “şutlandığını” duyururken, ertesi gün gazeteden görüşme daveti aldığını bildirdi.
Ayrıca, “Kötü Kız” karakterinin yaratıcısı çizer Ramize Erer ile “Kulis” köşesinin yazarı Funda Özkan da işten çıkarılanlar arasında.
Ancak işten çıkarılanlar arasında 20’yi aşkın muhabir, görsel yönetmen, görsel bölüm şefi, sayfa sekreterleri, düzeltmen ve İsmet Berkan’ın sekreteri de var.
Ayrılan yazarlar, ideal ortamda yazdıklarını, yeni yayın yetkililerini “anladıklarını” belirtiyorlar, onlara başarı dahi diliyorlar. Diğer çalışanlar ne düşünüyor, sorunları neydi? Onların “veda yazısı” ol(a)madığından bilemiyoruz. (İstanbul/BİA)
www.evrensel.net