Fotoğraf: Evrensel

Yine taşeron yine
iş cinayeti

Türkiye’de işçi güvenliğinin yetersizliğinden ve denetlenmemesinden dolayı yaşanan iş cinayetleri sürüyor.


Türkiye’de işçi güvenliğinin yetersizliğinden ve denetlenmemesinden dolayı yaşanan iş cinayetleri sürüyor. İstanbul Avrupa yakasında elektrik dağıtım hizmetlerini yürütmekle yükümlü Boğaziçi Elektrik dağıtım AŞ’de ( BEDAŞ). taşeronlaştırma uygulaması ölümü meydana getirdi.
Abonelerin aldığı hizmet, bu hizmetin fiyatı ve işçilerin çalışma koşulları olumsuz sonuçlara yol açmaya devam ediyor. Bu olumsuz sonuçlardan bir de Arnavutköy’de ki BEDAŞ’a bağlı taşeron Alkama şirketine bağlı firmada yaşandı.
19 aydır Alkama şirketinde çalışan 31 yaşındaki iki çocuk babası Erkan Keleş arıza için gittiği Taşoluk’ta yüksek akıma kapılarak hayatını kaybetti. Arnavutköy Haraççı Maltepe mevkiinde meydana gelen bir elektrik arızası nedeniyle olay yerine giden Erkan Keleş arızanın bulunduğu yüksek gerilim hattının geçtiği elektrik direğine çıktı. Direkte yüksek elektrik akımına kapılan Erkan Keleş olay yerinde hayatını kaybetti.
TAŞERONDA İŞ GÜVENLİĞİ YOK
BEDAŞ’a bağlı faaliyet yürüten taşeron Alkama firmasında otuz beş işçinin çalıştığını belirten bir işçi “Buradaki taşeron firmada çalışan arkadaşlarımızın hiçbirisinin iş güvenliği yok. Bu firma ihaleyi aldığında bir takım taahhütlerde bulunmakta fakat hiç birini yerine getirmemiştir” diye konuştu. Bir başka işçi ise daha üç hafta önce yine Güneşli’de taşeron bir firmada çalışan iki arkadaşlarının trafonun patlaması sonucu yanarak hayatını kaybettiğini belirterek “Hükümet bunların hepsini biliyor. Buna rağmen taşeronlaştırmayı hararetli bir biçimde savunuyor” dedi.

BAYRAMI AİLELERİYLE GEÇİRMEK İÇİN FAZLA MESAİ YAPMIŞ
Erkan Keleş’in bir başka mesai arkadaşı da arıza bölümüne bayram dolayısıyla iki arkadaşlarının baktığını belirterek “Zaten bu arkadaşlarımızın haftalık tatili de yok, yıllık tatilleri de yok. Bu arkadaşlarımız günde 8 saat çalışıyorlar. Bayramı aileleriyle geçirmek için kendi aralarında anlaşıyorlar. On altı saat çalışma kararı alıyorlar. Ki bu sayede bayramı aileleriyle geçirebilsinler diyerek “İşte ülkemizde çalışanların durumu bu diyerek” sitemlerini dile getiriyor.
ÖLÜMLE BURUN BURUNA ÇALIŞIYORUZ
Bu tür iş yerlerinde insan canının her zaman ölümle burun buruna olduğunu belirten diğer işçi ise gerekli tedbirlerin alınmadığını belirterek “Normal şartlarda bizim işe çıkmamız için iş güvenliği elbiselerinin alınması gerekiyor. Bu elbiseler elektrik çarpmaları sonucu bizi koruyor. Bu tür yüksek gerilim hattı olan direkler için orta gerilim kontrol kalemi yok. Orta gerilim eldivenimiz yok. Bunun yerine bize inşaat eldiveni veriyorlar. Yine orta gerilim hattı için iş güvenliği ayakkabımız yok. Bu saydığım özel şartlarımızın hepsinin yerine getirilmesi gerekiyor. Defalarca söylememize ve istememize rağmen Alkama şirketi bunları yerine getirmediği gibi BEDAŞ da bunlara seyirci kalıyor. Ölümleri seyrediyor. Bir bakıma ortak oluyor” şeklinde konuştu.
Hayatını kaybeden elektrik işçisi Erkan Keleş’in altı yıl önce iş umuduyla memleketi Trabzon’dan İstanbul’a geldiği ve yedi yaşındaki çocuğunu da yeni okula kaydettirdiği belirtiliyor.
(İstanbul/EVRENSEL)
Rıza Çiçek
www.evrensel.net