13 Eylül 2010 00:00

Hey Tekstil’de neler oluyor?

Biz Hey Tekstil işçileri, yaşadığımız sorunları Evrensel gazetesinde gördük ve çok sevindik. Arkadaşlarımızla birlikte haberi okuduk.

Paylaş

Biz Hey Tekstil işçileri, yaşadığımız sorunları Evrensel gazetesinde gördük ve çok sevindik. Arkadaşlarımızla birlikte haberi okuduk. Yapılan haber, bizim bilip de bir türlü söyleyemediğimiz şeyleri yazmıştı. Bizlere tercüman oldu ve herkes bu haber sayesinde Hey Tekstil’de neler olduğunu öğrenmiştir.
Çünkü bizde Evrensel’i okuduğumuzda Deteks’te yaşananları ve diğer tekstil fabrikalarındaki durumun da farklı olmadığını gördük. Haberde adı geçen Deteks‘teki işçi arkadaşlar da ücretlerini alamadıkları için kendilerini işyerine kapatmışlar. Biz de yaklaşık 2 yıldır ücretlerimizi düzensiz alıyoruz. Aslında bizim ücretlerimizin, her ayın 5‘inde düzenli ödenmesi gerekirken, patron bize “kriz var etkilendik ama bundan sonra ücretler ayın en geç 15’ine kadar ödenecek” sözü vermesine rağmen hala bir ilerleme yok. Patron Süreyya Bektaş bize verdiği sözü tutmadı.
Patron bize krizden etkilendik dedi ama Evrensel gazetesindeki haberi okuyunca Hey Tekstil’in ilk 500 firma içinde giderek yükseldiğini de öğrendik. Biz bunu bilmiyorduk, Evrensel aracılığı ile öğrendik. Yani Hey Tekstil’de aslında kriz yok. Yaklaşık 2 yıldır düzensiz ödenen ücretlerle ilgili fabrikada bir çok sorun yaşadık. Bu 2 yıl içerisinde ücretlerimizi ya iş bırakarak, ya da mesaiye kalmayarak alabildik. Biz iş bırakıyoruz, iş bırakınca paralarımızın bir kısmı yatırılıyor, ama işçi arkadaşlarımız işten atılıyor . Her iş bırakmada mutlaka işten atmalar yaşanıyor. Bu böyle nereye kadar gidecek
En son iş bırakma olayında ücretler yatırılacak dediler ama personel müdürü Sinan bizlere yaptığı açıklamada bundan sonrası için garanti veremiyoruz dedi. İş bırakıyoruz ama paramızın bir kısmını alabiliyoruz, arkadaşlarımız işten atılıyor, bundan sonrası için ise patron garanti vermiyor, demek ki sadece ücretlerimiz için iş bırakmak yetmiyor. En son iş bırakmada 500 arkadaşımızla iş bıraktık. Aslında daha fazla arkadaşımız iş bırakabilirdi. Ama iş bırakmadan sonra arkadaşlarımızın işten atılması arkadaşlarımızda tedirginlik yaratıyor. Bundan sonra biz nasıl ücretlerimiz için iş bırakıyorsak arkadaşlarımız işten atılmak istendiğinde de iş bırakmalıyız. Çünkü fabrikada daha bir çok arkadaşımızın işten atılacağı söyleniyor.
Biz Hey Tekstil işçileri olarak, işimizi kaybetmek istemiyoruz . O nedenle hem işimize, hem haklarımıza, hem de işten atılan arkadaşlarımıza hep beraber sahip çıkacağız. Desteklerinizi bekliyoruz.
ÖNCEKİ HABER

Cami inşaatında CIA iddiası

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa