Yüzbaşıya orman satma cezası verildi

BİNGÖL’de ormandaki ağaçları kesip satan Jandarma Yüzbaşı ordudan atılıp 20 yıl hapis cezası aldı.


BİNGÖL’de ormandaki ağaçları kesip satan Jandarma Yüzbaşı ordudan atılıp 20 yıl hapis cezası aldı.
Diyarbakır Jandarma bölük komutanı Yüzbaşı Bahri Yağışan’ın köy muhtarı, müteahhitler ve orman işletme memurlarıyla birlikte çete kurup Bingöl’ün Kiğı ilçesindeki ormanlık alanları kestirip sattığı belirlendi. Diyarbakır Özel yetkili Ağır Ceza Mahkemesinde toplanan deliller ve 25 tanığın ifadelerine göre, Yüzbaşı Yağışan 1997’de PKK’lilerin saklanmaması için bölgede kesim yapılacağını bildirip köylülerden imza topladı. İmza vermeyenleri de “terörist besliyorsunuz”diyerek tehdit ettiği bildirildi. Yakını olan ve ticaret yaparken iflas eden İbrahim Yaşar’ı Kiğı’ya çağırarak odun kesme ihalesine sokan Yağışan, kesim işini, sahte ilan tutanaklarıyla kendi adamı müteahhitlere aldırdı.
Sabah gazetesinin haberine göre orman kesim ihalesine girmek isteyenler ise baskı ve tehditle ihaleden çekilmeye zorlanırken, İbrahim Yaşar, 8-9 ay boyunca ilçe jandarma binasında yatıp kalktı. Yağışan, sahte ihale dosyaları hazırlatan ve başkaları adına sahte evrak düzenleyip kesim yaptırdı. Kesim yaptıracağı bölgelerde, “Operasyona çıkmak için yol açma” bahanesiyle köy hizmetlerinden kepçe, dozer ve iş makinesi alıp yol açtıran Yağışan, köylerini 1990’lı yıllarda boşaltıp göç etmek zorunda olan köylülere ait meyve ağaçlarını da kestirdi.
DERSİM’DE AĞAÇ SATTI
Kamyonları diğer karakollara kontrol ettirmeden geçirten Yağışan, müteahhitlerin rahat çalışması için baraj inşaatındaki kepçe ve greyderlere yol açtırdı ve köprü yaptırmak için girişimde bulundu. Taşıma işinde köylülerin katırlarını kullanan Yağışan, görev yaptığı kendi sorumluluk alanı dışında Dersim’in Pülümür ilçesi sınırında da orman kesimi yaptırdı.
İbrahim Yaşar’la ortak kamyon satın alıp taşıma işlerinde kullanan Yağışan, bölgede kaçak kesildiği için el konulan odunları, “Karakolun ihtiyacında kullanılma” bahanesiyle sattı. Odunlar, Elazığ’da odun tüccarları ve fırınlara satılırken, bu yolla devlet yaklaşık 500 bin TL zarara uğratıldı.
CEZALAR VERİLDİ
Mahkeme, para aldığını itiraf edip hakkındaki suçlamaları dolaylı kabul eden Yüzbaşı Bahri Yağışan’a resmi evrakta sahtecilik ve ihaleye fesat karıştırmak ile emir ve yetkisini kullanarak üçüncü şahıslara zorlama yoluyla menfaat sağlamak suçlarından toplam 20 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Ceza alan Yüzbaşı Yağışan, ordudan da atıldı. Bingöl Orman İl Müdürü İbrahim Besi ile kendilerini orman köylüsü gösterip kesim işini alan aralarında İbrahim Yaşar’ın da bulunduğu 3 müteahhit, 14’er yıl, Orman Memuru Cumali Çiftçi 17 yıl, 4 müteahhit, 1 köy muhtarı, 2 aza, biri eski 2 orman işletme şefine 11’er yıl 8’er ay ceza aldıklarını bildirildi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net