20 Eylül 2010 00:00

SORUMLULAR SORUNLARI UNUTTU!

2010-2011 Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle yayımlanan mesajlarda toz pembe tablolar çizildi

Paylaş

2010-2011 Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle yayımlanan mesajlarda toz pembe tablolar çizildi. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Milli Eğitim Bakanı tarafından yayımlana mesajlarda eğitim-öğretimin karşı karşıya olduğu sorulanlara hiç değinilmedi. Açıklamalarda, derslik öve öğretmen sayısının yetersizliği, atanamayan öğretmenler, öğretmenlerin geçinememesi, okullarda çeşitli adlarla veli ve öğrencilerden (ç)alınan paralar, anadilde eğitim, zorunlu din dersi, sınav skandalları gibi milyonlarca kişiyi mağdur eden sorunlar dile getirilmedi.
HAYIRSEVERLERDEN MEDET UMUYOR
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlaması nedeniyle yayımladığı mesajında hayırseverlerimizin katkıları ve tüm vatandaşların desteğiyle bir eğitim seferberliği yürütüldüğünü söyledi.
Eğitimin, daha müreffeh, daha güçlü, rekabet gücü yüksek ve bilgi çağında söz sahibi bir ülke olabilmenin en önemli anahtarı olduğunu ifade eden Gül, Türkiye’nin, yeni nesillerin iyi eğitim almaları, kendilerini her alanda geliştirmeleri, toplumda öncü rol oynamaları ve kendilerinden sonraki nesillere örnek bir hayat sürmeleri için üstün bir gayretin içinde olduğunu dile getirdi. Gül mesajında şunları söyledi:
“Okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar, her aşamada çocuklarımız ve gençlerimizin ruhsal ve fiziksel sağlıklarının ön planda tutulduğu, ezbercilikten uzak, tüm fikirlerin özgürce tartışılabildiği bir eğitim sisteminin benimsenmesi; eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması; düşünebilen, yorumlayabilen, insan haklarına ve insanlara saygılı, özgüvenli, çalışkan, üretken nesiller yetiştirilmesi, ülkemizin temel önceliğidir. Bu süreçte bizleri güçlü kılan en önemli unsur, devlet-vatandaş işbirliğidir. Hayırseverlerimizin katkıları ve tüm vatandaşlarımızın desteğiyle bir eğitim seferberliği yürütülmekte, çocuk ve gençlerimize ümit ettikleri geleceği sağlamak yolunda yoğun çaba gösterilmektedir.”
Eğitim alanında yaşanan hiçbir soruna değinmeyen Gül, atama bekleyen on binlerce öğretmen adayı varken ve on binlerce öğretmen yokluklar içindeyken öğretmenlere şükranlarını sundu.
MECLİS BAŞKANI BAKANI TAKDİR EDİYOR
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, yayımladığı mesajda, “Milli Eğitim Bakanlığımızın eğitimin kalitesini ve alt yapısını artırmak amacıyla yürüttüğü çalışmaları takdirle karşılıyorum” dedi. “Toplumların maddi ve manevi her alanda ilerleyebilmelerinin en önemli dayanağı eğitim ve öğretimdir. Eğitime önem veren ve genç kuşaklarını hayata en iyi şekilde hazırlayan toplumlar, her zaman gelişmenin öncüsü durumundadır” diyen Şahin, araştıran, devamlı öğrenen, öğrendiklerini uygulayan, analiz yeteneği gelişmiş bireylerin yetiştirilebilmesi için eğitim ve öğretimin çok iyi yapılandırılması ve özgürlükçü bir anlayışta olması gerektiğini söyledi.
BAKAN REKLAM PEŞİNDE
Bilgiye ulaşmak için okullarla ihtiyaç olduğunu vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine ders yükünün hafifletildiği müjdesini vererek, “İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında haftalık ders saatlerinde değişiklikler yaptık. Öğrencilerimizin istek ve yetenekleri doğrultusunda etkinlikler yapmalarını ve ders seçmelerini sağlıyoruz” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu 2010-2011 eğitim–öğretim yılı nedeniyle yayımladığı mesajla okula başlayacak öğrenciler ile aynı heyecanı ve umutları paylaştığını iddia etti.
Bakan Çubukçu, ülke genelinde ilköğretimde net okullaşma oranının yüzde 99.06 olduğunu savunarak, yeni eğitim-öğretim yılındaki yenilikleri şöyle ifade etti:
“İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında haftalık ders saatlerinde değişiklikler yaptık. Öğrencilerimizin zorunlu ders yükünü hafiflettik.Öğrencilerimizin istek ve yetenekleri doğrultusunda etkinlikler yapmalarını ve ders seçmelerini sağlıyoruz. İlköğretim birinci kademedeki öğrencilerimizin okula olan ilgilerini arttırmak amacıyla Serbest Etkinlikler Dersi ilköğretim 1,2,3,4 ve 5. sınıflarda bu eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanacaktır.” (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Okul masrafları bütçeleri zorluyor

SONRAKİ HABER

Sayıştay: Yer altında taşeron, vahim olaylar meydana getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa