20 Eylül 2010 04:00

DERSİM’DE BARAJ NÖBETİ SÜRÜYOR

DERSİM’de Munzur Vadisi ile Pülümür Çayı üzerinde yapılacak olan 14 ayrı baraj ve Hidro Elektrik Santrali (HES) için sondaj çalışmaları tepki görmeye devam ediyor ancak Anafatma Barajı, HES ile Kemerbel Barajı ihaleyi alan Hazal Hidro Elektrik Şirketi sondaj çalışmasını başlattı

Paylaş

DERSİM’de Munzur Vadisi ile Pülümür Çayı üzerinde yapılacak olan 14 ayrı baraj ve Hidro Elektrik Santrali (HES) için sondaj çalışmaları tepki görmeye devam ediyor ancak Anafatma Barajı, HES ile Kemerbel Barajı ihaleyi alan Hazal Hidro Elektrik Şirketi sondaj çalışmasını başlattı. Barajların temelinin atılacağı bölgede ise çevreciler de nöbet tutuyor.
Munzur Doğa Aktivisti sözcülerinden Haydar Çetinkaya, “Allianoi ve Hasankeyf üzerinde baraj yapan zihniyetini kınıyoruz. Dersim’de 4 baraj projesinin ihalesi yapıldıktan sonra şimdi bu coğrafyada ne kadar akarsu varsa hepsini barajlarla yok etmek istiyorlar” dedi.
Baraj projelerinin ekonomik olmadığını, siyasi ve coğrafyayı tümden bitirme projesi olduğunu belirten Çetinkaya, başlatılan sondaj çalışmalarına izin vermeyeceklerini söyledi. Çetinkaya, “Kutsallarımızı su altında bırakacaklarını zanneden yetkili şirketler ya bizi de o barajda boğacaklar ya da biz izin vermeyeceğiz” dedi.
Baraj yapım çalışmalarından önce aylardır ormanların ateşe verilmesinin birbiriyle bağlantılı olduğunu ifade eden Munzur Doğa aktivislerlerinden Cihan Yüksel, “Devlet uluslar arası sözleşmeyi hiçe sayarak orman yakıyor, baraj yapıyor insanları yerinden yurdundan ediyor” dedi. Dersim halkının inançlarına büyük bir saldırı söz konusu olduğuna dikkat çeken Yüksel, “Daha önce yapı tamamlanan Uzunçayır barajı altında 2 kutsal mekanımız sulara gömüldü. Dersim Kızılbaş inancında çok büyük bir öneme sahip olan ‘Gola Ceto’ dediğimiz mekan Hızır’ın mekanıydı ve şuan o yok artık. Yine Konaktepe 1 ile Konaktepe 2 Barajının ihalesi yapıldı orada da bu halkın mayasını aldığı Munzurumuz artık yok olacak. Yine Halbori, Anafatma ve bir çok kutsal mekanımız yok olacak. Zaten bizim inancımızda kutsiyet atfedilen nehirler üzerinde yapılan her baraj kutsallarımıza saldırı olarak kabul ediyoruz” dedi. (Tunceli/DİHA)
Ferhat Arslan
ÖNCEKİ HABER

YAŞAMA KÜLTÜRÜ

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Fincancı'dan "İnsan hakları ve hekim sorumluluğu" dersi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa