21 Eylül 2010 00:00

‘Bu yangın herkesi yakar’

Referandum sürecinde hükümete eleştirel yazıları nedeniyle gazete yönetimi tarafından, ‘Referandumdan sonra yaz’ diyerek ‘Dinlenmeye alınan’ Deneyimli Gazeteci Bekir Coşkun’un işine son verildi.

Paylaş

Referandum sürecinde hükümete eleştirel yazıları nedeniyle gazete yönetimi tarafından, ‘Referandumdan sonra yaz’ diyerek ‘Dinlenmeye alınan’ Deneyimli Gazeteci Bekir Coşkun’un işine son verildi.
Habertürk gazetesi, Gazeteci-Yazar Bekir Coşkun’un işine son verdi.
ANKA’nın haberine göre, dün sabah saatlerinde Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Bekir Coşkun’u arayarak, işine son verildiğini tebliğ etti.
COŞKUN: BU BİR ORMAN YANGINI
Bekir Coşkun da işine son verildiğini ANKA’ya doğruladı. Coşkun, bir soru üzerine, “Altaylı, beni arayarak işime son verildiğini tebliğ etti. Altaylı, editörler ve Habertürkün sahibinin işime son verilmemesi konusunda son derece çaba sarf ettiğini biliyorum. Ancak, baskı çok yoğundu yapılacak bir şey yok. İlk bertaraf olan ben oldum. Bir ormanda yangın çıkarsa, o ormanda hiçbir canlı kalmaz, bütün canlılar yanar. Türkiye’de de bir orman yangını var. Bunu hep söyledim. Bu yangın devam ediyor, bu gidişle de ormandaki yangın gibi herkesi yakacak” dedi.
YAZILARINA ARA VERİLMİŞTİ
Habertürk yönetiminin, Yazar Bekir Coşkun’a ‘Referandumdan sonra yaz’ dediği daha önce basına yansımıştı. Gazete yönetimi sivri dilli ve AKP karşıtı yazan Coşkun’a, “Sen referandum sürecinde yazı yazma referandum bitince yazılarına devam edersin” demişti. Bu duruma çok şaşıran ve içerleyen Coşkun Ayvalık’a tatile gitti.
Bu durum, Habertürk gazetesinde, “Yazarımız Bekir Coşkun rahatsızlığı nedeniyle bugünkü yazısını yazamamıştır” anonsuyla duyurulmuştu.
Oysa Bekir Coşkun’un sağlığı yerindeydi ve gittiği Ayvalık’ta denize bile girmişti.
“Darbelere” karşı, demokrasiyi savunma iddiasıyla seçmenden destek isteyen AKP Hükümetinin, aldığı yüzde 58’lik desteğin ardından ilk icraatlarından biri, basının sevilen deneyimli bir kaleminin işine son verilmesini sağlamak oldu. (HABER MERKEZİ)

COŞKUN: ‘AKP YÖNETİMİNİN AMACI KARŞI MEDYAYI BİTİRMEK’
Bekir Coşkun, geçtiğimiz yıl, Hürriyet gazetesinden istifa etmişti. Hürriyet’te 17 yıl boyunca okuyucularına “Onuncu Köy”den seslenen Coşkun, istifa gerekçelerini anlatırken,
Oda TV’ye verdiği röportajda, şunları söylemişti:
PATRONA LİSTELER GİDİYOR
“Ben bu kararı bundan 15 gün önce vermiştim. Bu kararı verdiğimde cezadan haberim yoktu tabii ki. Şunu hissediyorum ki bu cezanın bir parçası Aydın Doğan’a, bir parçası da bize kesildi. Bu bir tek Aydın Doğan’a kesilmiş bir ceza değil ki. Bu durum biraz da bir yazarın psikolojik durumuyla ilgilidir. Bir yerdesiniz ve o yerde baskılar var. Siz de sanki o işten sorumluymuş gibi hissediyorsunuz. Sanki sizden dolayı da orada baskı yapılıyor gibi… Dedikodular, listeler dolanıyor. Başbakanın ekibinden patrona listeler gidiyor. ‘Bu adamlar çok aleyhte yazıyorlar’ gibi. Patron dik duruyor, izin vermiyor ama bu kez o eziliyor. Cezalar ortada… Bana baskı falan yapıldı, sansür uygulandı diyemem. Böyle bir şey olsa bile ben bunu söylemem zaten.
Ben 6 yıldır aynı şeyi yazıyorum. Diyorum ki bu AKP yönetiminin niyeti kötü. Bu yönetimin niyeti Hürriyet’i ve karşı medyayı bitirmek. Adamlar Türkiye’yi değiştiriyorlar, kendi rejimlerini kuruyorlar. Bunun farkına varın artık. Hürriyet, siyasi çekişmeler veya o parti, bu parti değil Türkiye değişiyor. Bu adamlar Türkiye’yi yıkıp yeniden yapmak istiyorlar. Kendileri yeni bir devlet kuruyorlar. 6 yıldır ben bunu söylüyorum ama bir türlü bunu kimseye anlatamadım.”
Bu röportaj, Odatv.com’da 09.09.2009 tarihinde yayımlandı. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Şahinkaya hakkındaki yolsuzluk iddiaları Meclise taşındı

SONRAKİ HABER

‘Sinyalizasyona gerek yok’ ikramlara milyonlar var!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa