30 Eylül 2010 00:00

Kırılan sadece kol değil hekimlik onuru

ÖNCEKİ gün Behçet Uz Çocuk Hastanesinde hasta yakını tarafından bir doktorun kolunun kırılması sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti yeniden gündeme getirdi.

Paylaş

ÖNCEKİ gün Behçet Uz Çocuk Hastanesinde hasta yakını tarafından bir doktorun kolunun kırılması sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti yeniden gündeme getirdi. İzmir Tabip Odası tarafından hastane içerisinde yapılan basın açıklamasında sağlıkçılara yönelik şiddet olayları kınandı.
Hastanede çalışan doktor, hemşire ve diğer sağlıkçıların ellerinde “Hekim kolay yetişmiyor, kolu kolay kırılıyor”, “Hedef tahtası olmak istemiyoruz” yazılı dövizlerle katıldığı basın açıklamasında konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Erdener Özer, bu yıl onlarca hekimin ülkenin doğusundan, batısına fark etmeden şiddete maruz kaldığını söyledi. İzmir’in göbeğinde bir hastanede yaşanan olayda sadece bir hekimin kolunun değil hekimlik onuru ve geleceğe dönük mesleki umutlarının da kırıldığını kaydeden Özer, “Hekime yönelik şiddetin arttığı bir dönemde yöneticilerden önlem almalarını bekliyoruz. Şiddetin önlenmesi için bir hekimin canını yitirmesi mi bekleniyor” diye konuştu. Özer, Başbakan, Sağlık Bakanı ve diğer hükümet yetkililerine de seslenerek, hekimlerin onuruyla oynayan, onları hedef gösteren açıklamalardan kaçınmalarını istedi.
Basın açıklamasında asistan doktorlar adına konuşan Dr. Fatma Saygı’da hekimlik mesleğinin zorlukları üzerinde durarak, bu kadar güç bir meslekte böylesi şiddet olayları ile karşı karşıya kalmalarının kendilerini son derece üzdüğünü söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Baydemirler’de iş bırakma

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa