Fotoğraf: Evrensel

Lieberman kendi bakanlarını kızdırdı

İSRAİL’in aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla yine ortalığı karıştırdı.


İSRAİL’in aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla yine ortalığı karıştırdı. Filistinlilerle geçen ay başlayan müzakerelere karşın Ortadoğu’da kalıcı barış sağlanamayacağını söyleyen Lieberman büyük tepki çekti. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Lieberman’ın konuşmasının hükümetin görüşlerini yansıtmadığını açıkladı.
Radikal görüşleriyle tanınan Lieberman, Filistinlilerle kalıcı bir barış sağlamanın gerçekçi olmadığını bunun yerine geçici bir anlaşmaya varılması gerektiğini savundu. Lieberman, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail’e katılması, bunun karşılığında İsrailli Arapların yaşadığı toprakların Filistinlilere verilmesi önerisinde bulundu. Lieberman, “Nihai statüyle ilgili bir anlaşmayla barış sağlanamaz. Bunun yerine toprak değişimi olmalı. Nüfus değişiminden bahsetmiyorum, sınırların demografik gerçekleri daha iyi yansıtacak şekilde değiştirilmesi gerektiğini söylüyorum” dedi. Lieberman’ın konuşması sırasında Filistinli diplomatlar kurulu terk etti.
‘BİZİ KÜÇÜK DÜŞÜRÜYOR’
İsrail Başbakanı Netanyahu ise Lieberman’ın konuşmasının hükümetin görüşünü yansıtmadığını söyledi. Kabinedeki bazı bakanlar da Lieberman’ı uluslararası toplumun önünde ülkesini küçük düşürmekle suçladı ve istifasını istedi.
NOBEL ÖDÜLLÜYE İSRAİL YASAĞI
Bu arada İsrail’in Gazze ablukasını protesto etmek için İsrail’e gelen Nobel Ödüllü İrlandalı Barış Eylemcisi Mairead Magiure, İsrail’e gelişinde Ben Gurion havalimanında gözaltına alındı. Maguire’nin İsrail’den sınır dışı edilmesi bekleniyor. Maguire (66) kadınlardan oluşan bir heyetle, İsrail ve Filistin’de temaslarda bulunmak üzere dün Frankfurt’tan Tel Aviv’e gelmişti. Maguire, geçen mayıs ayının sonunda Gazze’ye yardım götürürken, İsrail donanmasının operasyon düzenlediği gemi filosunun aktivistleri arasında da yer almıştı.
Ynet İnternet sitesine göre, İsrail İçişleri Bakanlığı, filo olayından sonra Maguire’nin İsrail’den sınır dışı edilmesinin ardından, Maguire’nin yeniden ülkeye girişini yasaklayan bir karar aldı.
İRENE’YE MÜDAHALE
Öte yandan Yahudi eylemcilerin Gazze’ye yönelik ablukayı kırmayı hedefleyen eylemleri İsrail’in müdahalesi ile son buldu. İrene adlı gemideki eylemciler arasında Yahudi soykırımından kurtulan 82 yaşındaki Reuven Moskovitz de vardı. İrene’nin Gazze kıyısı açıklarında İsrail’e ait bir fırkateyn ve daha küçük boyutlarda çeşitli gemilerce engellendiği haber verildi. İsrail ordusu tekneye olaysız çıkıldığını, denetimin ele alındığını ve teknenin bir İsrail limanına çekilmekte olduğunu duyurdu. İsrail, Avrupa ve ABD’den 10 Yahudi barış eylemcisini Gazze’ye taşıyan İrene, pazar günü Kuzey Kıbrıs’tan yola çıkmıştı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net