Operasyonlar dursun, diyalog sürsün

PKK’nin aldığı eylemsizlik kararının süresini uzatmasıyla birlikte Kürt sorununa ilişkin görüşme trafiği de hızlandı.


PKK’nin aldığı eylemsizlik kararının süresini uzatmasıyla birlikte Kürt sorununa ilişkin görüşme trafiği de hızlandı. Gözler bir taraftan görüşmelerin nasıl sonuçlanacağına çevrilirken, bir diğer taraftan sınır ötesi operasyon tezkerenin uzatılması, sınıra askeri yığınak ve askeri operasyonların devam etmesi, BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verilen hapis cezası ve hükümetin anadil konusuna yaklaşımı kaygıların sürmesine neden oluyor.
Son günlerde süren görüşmeleri olumlu bulan aydınlar diyalogun gelişmesi için devletin operasyonlara bir an önce son vermesi gerektiğini belirterek, hükümetin samimi adımlar atması gerektiğini dile getirdiler.


BAŞBAKAN SORUNU KİMİNLE ÇÖZECEK?
Yazar Altan Tan: PKK’nin eylemsizlik kararını destekliyorum. Sorunları demokratik kanallarda açık ve saçık bir şekilde tartışarak konuşarak çözüm yolunu seçsin. Başbakanın son açıklamaları oldukça talihsiz, yanlış, yer yer faşizan açıklamalardır.
Şimdi PKK ile görüşmeyeceksin, DTK ile görüşmeyeceksin, BDP ile görüşmeyeceksin peki kimle görüşeceksin? Yani eğer bu mesele demokratik bir yolla legal meşru zeminlerde çözülecekse bu diyalog yolları kapatılarak nasıl çözülecek? Tamamıyla yanlış bu insanların tamamı bir süre sonra görüşmek istemedikleri bütün kişilerle görüşmek mecburiyetinde kalacaklardır.
Altını çiziyorum tükürdüklerini yalayacaklardır. Bu da kendileri için iyi olmayacaktır. Bu sorun çözülecektir. Şöyle veya böyle çözülecektir. 21. yüzyılda 30 milyon Kürt’ün kimliksiz statüsüz ve isimsiz kalması artık mümkün değildir.

OPERASYON SÜRERKEN KALICI ATEŞKES OLMAZ

Gazeteci Murat Çelikan: Bugüne kadar ki bütün ateşkes süreçleri örgüt tarafından tek taraflı ilan edildi. Umutların yükseldiği, operasyonlarda da durma noktasına gelinen bir dönem var. Yeni ateşkes gibi bir beklenti içinde olmamak lazım ama gerekli olan ateşkes sürecinin kalıcı hale gelmesidir. Çünkü ancak silah seslerinin sustuğu anda başka sesleri daha gür duymak mümkün. Ateşkesin kalıcılaşması Türkiye’de Kürt sorununun demokratik bir biçimde çözümlenebilmesi için umut uyandırabilecek bir şeydir. PKK’nin silahlı militanlarını sınır dışına çekme sürecinde bile büyük kayıplar vermesine, yani çatışmaya girmek niyeti olmayan militanlarda büyük kayıplar vermesine neden olan büyük operasyonlar yapıldı. Böyle bir uygulamada ateşkesin kalıcılaşmasını veya uzamasını beklemek çok zordur. Dolayısıyla olması gereken bu ateşkes sürecinde operasyonlarında durmasıdır.

ATEŞKESİN UZATILMASI OLUMLU
Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu: Ateşkesin uzatılmış olması olumlu. Bunun da uzatılacağı umudundayım. Sadece bir inanç değil bu yani silahın bir politika olmaktan çıktığını düşünüyorum. Hem Türk siyasetçileri hem Kürt siyasetçileri bu duruma hayır diyemezler. Bir taraftan Kürt sorununa yönelik hükümetin açıkta yapacağı şeyler var. Diğer taraftan örgütün dağdan indirilmesi için yapılan pazarlıklar var. Fakat bana göre geçtiğimiz yıllardan daha temkinli olmakla beraber daha umutla yaklaşıyorum. Yeni anayasada gerçekçi olmak lazım, önümüzdeki seçimlere kadar gündeme gelmesini beklemiyorum. Tabi 12 Eylülde kabul edilen pakette Kürt sorunu ile ilgili hiçbir şey yoktu.

TALEPLER KARŞILANMALI
Prof. Dr. Gençay Gürsoy: Kürtlerin kimlik meselesi ile ilgili talepler karşılanmayacak talepler değildir. Türkiye’de bütün bu sorunların çözümü konusunda mesafe alınmak isteniyorsa toplumsal bir talep haline gelmiş olan bu talepleri en azından kategorik olarak reddetmek yerine ortak bir zeminde buluşma olanağı verebilecek esnek ifadelerde yarar vardır. Ya kurucu meclis niteliğinde bir uzlaşmayı ifade edebilecek, hakça temsil edilmiş olan bir iradeye yeni anayasa yetkisi yapmak verilebilir ya da önümüzdeki seçimlerde temsilde adaleti ortadan kaldıran yüzde on barajı kaldırılarak en azından yüzde üçe indirilmelidir. Bu barajla yeni seçim yaparsınız ve oluşan parlamento böyle bir hazırlığa girişebilir. Önemli olan bu sürecin bütün taraflarını içine alan geniş bir uzlaşma zemini hazırlamaktır.

OPERASYONLAR DURMALI
Gazeteci-Yazar Celal Başlangıç: Eylemsizlik kararının sürmesi için operasyonların durması gerekiyor. Türkiye ilk defa sivil bir anayasa yapacak ve parlamentoda bu işi halledecek bir zaman kazandı. Yani referandumda çıkan boykot kararı gösterdi ki Türkiye’de yeni bir anayasa talebi yoğun bir biçimde dile getiriliyor. Bunu tabii bir partinin tek başına yapması çok doğru bir iş değil. Sadece toplumun diğer kesimlerindekileri dikkate alarak değil farklı etnik temeldeki yapıları da dikkate alarak bir anayasa oluşturmak gerekiyor.

www.evrensel.net