Cezaevlerinde işkence normal mi?

BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Tekirdağ F Tipi Cezaevinden gelen işkence ve kötü muamele iddialarının diğer cezaevlerinden çok daha fazla olduğuna dikkat çekti.


BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Tekirdağ F Tipi Cezaevinden gelen işkence ve kötü muamele iddialarının diğer cezaevlerinden çok daha fazla olduğuna dikkat çekti. Tekirdağ F Tipi Cezaevinin özel bir durumu olup olmadığını TBMM gündemine getiren Kurtulan, soru önergesinde, Cengiz Çelik ve ailesinin aşağıdaki iddialarına yer verdi:
Cengiz Çelik, epilepsi hastası olmasına rağmen tedavi alamıyor, revir doktoru “Sağlık durumu hücre cezasına elverişlidir” tutanağı veriyor, hücreye kapatılmayı kabul etmediği için ağır işkenceye maruz kalıyor, sonunda dövülerek hücreye konuluyor. 14 Eylülde ailesine telefonda, kendisi ile Erhan Özel ve Resul Çetin adlı iki hücre arkadaşına işkence yapıldığını belirtiyor. Aile, Çelik’in tekerlekli sandalye ile görüşe geldiğini belirterek, vücudunun her tarafında morluk ve darp izi olduğunu ifade ediyor. Çelik, görevlilerin kafasını cama vurduğunu, dövüldüğünü ve hastanede uyandığını belirtiyor. Cezaevi İkinci Müdürü Haydar Ali Ak’ın hücreleri “Siz daha ölmediniz mi” diyerek, küfürlerle dolaştığını söylüyor.
SÖZDE SIFIR TOLERANS
Kurtulan, iddiaların üzerine gidilmedikçe ve kapsamlı bir inceleme ile sorumlular hakkında gerekli yasal işlemler yapılmadıkça, işkence ve kötü muamelenin son bulmasının mümkün olmadığını belirtti. Bu güne kadar işkence ve kötü muamele yaptığı iddiası ile hakkında işlem yapılan görevli sayısının yok denecek kadar az olduğunu vurgulayan Kurtulan, Tekirdağ F Tipi Cezaevi başta olmak üzere tüm cezaevlerinde benzer iddiaların sık sık gündeme geldiğini hatırlattı. Kurtulan, işkence iddialarının üzerine gidilmemesinin ve Tekirdağ F Tipi Cezaevi ile ilgili sürekli ve yoğun kötü muamele iddialarının nedenini sorguladığı önergesinde, Adalet Bakanına “Tekirdağ F Tipi Cezaevinin özel bir durumu mu vardır” sorusunu yöneltti. 2010 yılında cezaevinde işkence ve kötü muamele suçundan hakkında şikayet bulunan görevli sayısını ve hakkında işlem yapılan görevli sayısını öğrenmek isteyen Kurtulan, cezaevlerinde işkence ve kötü muamelenin devam ediyor olmasının “normal” olup olmadığını da sordu. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net