16 Ekim 2010 04:00

Gönül, füze kalkanını doğruladı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, füze kalkanı projesiyle ilgili konunun karşılıklı müzakere edildiğini belirterek..

Paylaş

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, füze kalkanı projesiyle ilgili konunun karşılıklı müzakere edildiğini belirterek, “Bunu çekince şeklinde değil, karşılıklı müzakerenin şartları olarak mütalaa etmek lazım” dedi.
Bakan Gönül, füze kalkanı projesiyle ilgili müzakerenin Lizbon Zirvesi’nde neticeye ulaşacağını, Türkiye’nin önem verdiği hususlardan birinin, “Türkiye’nin füze sistemini nasıl etkileyeceği, mümkünse maliyet bakımından nasıl fayda sağlayacağı” hususu olduğunu söyledi.
KARAR KASIMDA
Daha önce Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde oluşturulması planlanan ancak Rusya’nın karşı çıkması nedeniyle Romanya ve Türkiye üzerine odaklanan NATO projesi, 19-20 Kasımdaki Lizbon zirvesinde karara bağlanacak.
Türkiye onay verirse önce denize SM-3 füze önleyici füzeler, ardından Karadeniz, Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu’ya Patriot PAC-3 balistik savunma füzeleri yerleştirilecek.
Ankara’nın konuyla ilgili görüşmelerde, “Füze kalkanı tüm NATO topraklarına yayılmalı” ve
“NATO belgelerinde İran ve Suriye tehdit olarak geçmemeli” dediği öne sürülüyor.
Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TSK personelinin Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmasına ilişkin protokolün imzalanmasından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin, Türkiye’de füze kalkanı kurulması konusuyla ilgili olarak basında çıkan ve ABD’nin “Artık bir karar verin,” dediği şeklindeki haberleri hatırlatması üzerine Bakan Gönül şu cevabı verdi: “Hayır öyle bir şey yok, karşılıklı müzakere ediyoruz. Bildiğiniz gibi füze kalkanı, vaktiyle ABD’nin projesiydi, ABD’nin milli projesiydi. Bu proje, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya konacaktı. Sonradan, gelişmelere göre, bütün NATO ülkelerinin de talebiyle bu NATO projesi haline geliyor, şimdi bu, nasıl bir NATO projesi olur, bunu karşılıklı görüşüyoruz.”
TEHDİT MERKEZİ
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in önceki gün Brüksel’de yapılan NATO Dışişleri ve Savunma Bakanları toplantısında, 28 üye ülkedeki 900 milyon vatandaşın “Muhtemel saldırılardan korunması” ihtiyacı ile gerekçelendirdiği balistik füze savunma sistemi, yerleştirildiği ülkeyi de diğer yandan hedef haline getirecek özellikler içeriyor.
Türkiye’de bulunan ABD üslerinin daha önce Ortadoğu’daki ABD işgallerinde kullanıldığı ortaya çıkmış ve bu durum, komşu ülkelerin kamuoyunda Türkiye’ye yönelik bir tehdit algılamasına yol açmıştı. Buna ek olarak, gündemde olan ve başka ülkelerce reddedilen füze savunma sisteminin Türkiye’ye yerleştirilmesi de, Türkiye’ye bulunduğu bölgede bir anlamda ABD politikalarının sınır ucu haline getirecek.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Çiçek’ten örtülü ödenek yanıtı

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Fincancı'dan "İnsan hakları ve hekim sorumluluğu" dersi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa