Fotoğraf: Evrensel

Güngörenli kadınlar türbanı tartıştılar

EMEK Partisi Güngören İlçe Örgütünde ‘Kadın Dayanışma Günü’ yeni dönem çalışmaları başladı.


EMEK Partisi Güngören İlçe Örgütünde ‘Kadın Dayanışma Günü’ yeni dönem çalışmaları başladı. 5 yıl önce kadınları bir araya getirme ve ortaklaştırma amacıyla başlatılan dayanışma gününe bugüne kadar birçok kadın dahil oldu. Güncel politik konular, işsizlik yoksulluk, çocuk gelişimi, sağlık alanlarında yapılan karşılıklı sohbetler ve hararetli tartışmalar kadınların politikaya uzak durmak istemediğinin kanıtıydı.
Geçtiğimiz hafta sonu Kadın Dayanışma Günü için bir araya gelen 20 kadın elektrik faturalarından tutun da son dönemde artan domates fiyatlarına ve son dönemde fazlasıyla konuşulan türban konusuna kadar birçok konuyu konuştular.
Toplantıda İlk söz alan İlçe Başkanı Mehmet Turp yaşanan geçim sıkıntısının kadınlara birçok zorluklar çıkartığını belirterek “Kadınların bu zorluklar ile başa çıkmak ne tür fedakarlıklara katlandığını hepimiz biliyoruz’ dedi.
Toplantıda söz alan kadınlar ise genel olarak “Yıllardır bizi başı açık başı kapalı diye ayırdılar bizi birbirimize düşürmeye çalıştılar” diyerek sorunun özüne işaret ettiler. “Ne zaman emekçilerin bir hakk gasbedilse ne zaman bir zam yapılacak olsa bu tür yapay bölünmeler ortaya atılıyor” diyen kadınlar buradaki amacın yönetenlerin asıl sorunun üstünü örtüp kendi dümenlerini döndürme yolunda ilerlediklerini ifade ettiler. Eğitim hakkının sadece açık kadınlara ait olmadığının altının çizen kadınlar herkesin kıyafet özgürlüğüne saygı gösterilmesi konusunda hem fikir oldular. Devletin tüm inançlara eşit uzaklıkta olması gerektiği belirtilen konuşmalarda devletin dinden tamamen elini çekmesi gerektiğine de vurgu yapıldı. Başı kapalı da olsa açık da olsa kadınların da aynı düzeyde eşitsizlik yaşadığını anlatan kadınlar “Elektrik faturasını başı açık kadın da başı kapalı kadın da aynı zamla ödüyor. Sen kapalısın sen az öde sen açıksın sen çok öde” demiyorlar dediler. Emekçilerin bu tür sünni ayrımlarla bölünmemesi gerektiğini vurgulayan kadınlar yapay ayrımları bırakıp ortak talepler etrafında mücadele edilmesi gerektiğini söylediler. (İstanbul/EVRENSEL)
Pınar Balaban
www.evrensel.net