28 Ekim 2010 00:00

Madendeki ihmal iki cana mal oldu!

BURSA’nın Orhaneli ilçesinde 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın yaşandığı krom madeninde, birçok ihmalin bulunduğu ortaya çıktı

Paylaş

BURSA’nın Orhaneli ilçesinde 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın yaşandığı krom madeninde, birçok ihmalin bulunduğu ortaya çıktı. Madende hayatını kaybeden Ramazan Satık’ın kardeşi İhsan Satık, vagonların çekildiği halatın arızalı olmasına rağmen değiştirilmediğini iddia etti.
Orhaneli ilçesinin Akçabükköyü Kocaılıca Mevkii’nde bulunan Şetat Madencilik’e ait krom ocağında dün akşam saat 20.00 sıralarında kaza meydana gelmişti. İşçileri taşıyan vagonun çelik halatının kopması üzerine yük dolu vagonda bulunan Ramazan Satık (38) ile 18 yaşındaki Akın Deniz hayatını kaybetmişti.
Ramazan Satık’ın kardeşi İhsan Satık, sabah vardiyasından çıktıktan sonra ağabeyinin madene girdiğini anlattı. Ağabeyiyle madene girmeden önce görüştüğünü söyleyen İhsan Satık, madende çok önemli eksiklikler olduğunu dile getirdi.
Halatın zedeli olduğuna dikkat çeken İhsan Satık, “Vagonları çeken halat zedeliydi. Değiştirilmesi için yeni halat getirildi. Vagonlar ve kafes değiştirildi ama zedeli halat nedense değiştirilmedi. Yeni halat geri gönderildi. Vagonlara yeniden eski halat takıldı” dedi. Bu arada, vagonların 800 kilo maden taşıdığını ve halatın çekme kapasitesinin tonlarca olduğu ifade edildi.
İLK MAAŞINI ALAMADAN ÖLDÜ
Kazada hayatını kaybeden işçilerden 18 yaşındaki Akın Deniz’in bir ay önce işe başladığı ve ilk maaşını henüz almadığı ortaya çıktı.
Akın Deniz’in amcası Dursun Deniz, yeğeninin bir ay önce işe başladığını belirterek, “Henüz ilk maaşını dahi almadı. Akın, Orhaneli’nde liseyi bitirdikten sonra kömür işletmelerinde staj yaptı. Ardından Bursa’da çeşitli iş başvurularında bulundu. Ancak iş bulamayınca köye dönüp madende çalışmaya başladı. İlk maaşını alamadan bu kaza meydana geldi. Çok üzgünüz” dedi. (BURSA)
ÖNCEKİ HABER

Sağlıkçılar protokolü protesto etti

SONRAKİ HABER

Sayıştay: Yer altında taşeron, vahim olaylar meydana getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa