TESK’ten kurbanlık uyarısı

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, et fiyatlarındaki yükselişin kurbanlık fiyatlarına da yansıdığını, canlı kurbanlık kilogram fiyatının 12-13 TL arasında seyrettiğini belirterek, “Halkımız kurbanlık sıkıntısı çekmeyecek


TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, et fiyatlarındaki yükselişin kurbanlık fiyatlarına da yansıdığını, canlı kurbanlık kilogram fiyatının 12-13 TL arasında seyrettiğini belirterek, “Halkımız kurbanlık sıkıntısı çekmeyecek. Trakya bölgesine ithal kurbanlık hayvan geliyor. Bayram tatilinin uzun olması da talebi zayıflatacaktır. Ama kurbanlık fiyatlarını yüksek tutanlar bu işten zararlı çıkıp, malları elinde kalabilir” dedi.
Ette yaşanan yüksek fiyatın dengelenmesi için yapılan ithalata ek olarak, bayram nedeniyle kurbanlık hayvan ithaline de izin verildiğini söyleyen Palandöken, “Geçen yıl 1 milyon 750 bin kurbanlık kesim yapılan ülkemizde, kurbanlıkların yüzde 40’ı İstanbul ve Trakya bölgesinde kesilmişti. Halkımız bu yıl kurbanlık sıkıntısı çekmeyecek. Hiç acele etmesin. Bilhassa Trakya bölgesine 300 bin kurbanlık getirilecek” diye konuştu.
Palandöken açıklamasında, bayram tatilinin uzun olmasının kurbanlıklara olan talebi düşüreceğini, ithalatla birlikte et fiyatlarında da düşme beklendiğini vurgulayarak, “Geçen yıl canlı kilosu 8-9 TL’den satılan kurbanlıklara bu yıl 12-13 TL istenirse mallar elde kalır. Uzun tatil bilhassa Büyükşehirlerde talebi düşürecektir. İthalatla birlikte kurbanlıkların 8-9 TL’ye düşmesini bekliyoruz. Halkımız acele etmesin. Rahatlıkla kesesine göre kurbanlık bulacaktır” şeklinde konuştu.
‘DAMIZLIKLARI KESMEYİN’
Kurbanlıklarını satmaya getiren üreticilere de seslenen Palandöken, “Hayvan üretimimiz de yaşanan sıkıntılar ile hayvan sayımız hızla düşmektedir. Et fiyatlarındaki artışı fırsat bilip, elimizdeki damızlıkları kesimhaneye göndermek büyük hata olmuştu. Şimdi Kurban Bayramında aynı hatayı tekrarlayarak damızlıklarınızı kurbanlık yapmayın” diyerek uyardı. (ANKARA)
www.evrensel.net