Hürriyet başyazarı Oktay Ekşi istifa etti

OKTAY Ekşi, 1966’dan beri yazdığı, 1974’ten beri başyazarlığını yaptığı Hürriyet’ten ayrıldı. Ekşi’nin 28 Ekim tarihli yazısında “analarını bile satan zihniyet” ifadelerinin kullanılması, istifaya götüren süreci başlatmıştı.


YAZISI üzerine AKP’lilerin tepkisiyle karşılaşan Oktay Ekşi, dünkü köşesinde okurlarına veda etti. Ekşi 36 yıldır başyazarlığını yaptığı Hürriyet’ten ayrılırken, “Bazen habbenin (damlacığın) kubbe, kubbenin de habbe yapıldığı dönemlerden geçersiniz” diye yazdı. Başbakanın da aralarında bulunduğu AKP’lilerin Ekşi’ye dava açacağı belirtiliyor.
Oktay Ekşi, 1966’dan beri yazdığı, 1974’ten beri başyazarlığını yaptığı Hürriyet’ten dün ayrıldı. Ekşi’nin tartışmayı başlatan 28 Ekim tarihli yazısında “analarını bile satan zihniyet” ifadelerinin kullanılması, istifaya götüren süreci başlatmıştı. Yazıya birçok bakan tepki göstermişti. Başbakan Tayyip Erdoğan ise, 29 Ekim resepsiyonunda gazetecilere “Gazetecilik buysa ben bu zihniyetle mücadele etmem, savaşırım. Gereğini yapacağız zaten göreceksiniz” diye konuşmuştu.
Ekşi’nin geri adım atma çabaları ise sonuç vermedi. İfadenin maksadı aştığını fark eden Hürriyet yönetimi ve Ekşi, ilk müdahaleyi, daha 28 Ekim gazetesi matbaadayken yaptı. İlk baskılarda yer alan “analarını bile” ifadesi yazıdan çıkarıldı. Şehir baskısında ve internette, yazı şöyle bitiyor: “Şimdi, her şeyi satan işte o zihniyetin marifetlerini görüyoruz.” Yazı, hidroelektrik santralların çevreye verdiği tahribatı konu alıyor ve Çevre ve Orman Bakanı’nı hukuksuz davranmakla eleştiriyordu.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de Ekşi’ye tepki göstererek “Oktay Ekşi, tüm AK Parti camiasına, bir gazeteci yazarın değil, bir sokak adamının bile ağzına almayacağı hakarette bulunmuştur. Kınıyoruz” dedi.
Oktay Ekşi sadece yazısını değiştirmemiş, iki gün sonraki köşesinde özür de dilemişti. 30 Ekim tarihli yazıda, o ifadenin kullanılış öyküsünü şöyle anlattı: “Aklıma bir önceki Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın meşhur “Babalar gibi satacağız” sözü geldi. Ondan esinlenerek “her şeyi satan zihniyet” ifadesini değiştirip “analarını bile satan” yaptım ve o metni gazeteye faksladım. Bu değişiklik sadece saat 24’ten sonra basılan gazetelere yani şehir içlerinde dağıtılan Hürriyet’lere girdi. Ertesi sabah gazetede kendi yaptığım değişikliği görünce “Galiba kantarın topunuzu kaçırmışız” dedim ama iş işten geçmişti.”
Yazar, kimi rencide ettiyse özür diledi. Tepkilerin giderek büyümesi üzerine de, aynı gün akşam saatlerinde Hürriyet’ten istifa ettiğini duyurdu.
Dünkü köşesinde okurlarına veda eden Oktay Ekşi “Gerçeği olduğu gibi anlatmam anlamak istemeyenlere yetmedi” dedi.
(MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net