Hükümetin belediyesi

EMEK Partisi (EMEP) İstanbul İl Örgütü ulaşıma yapılan zammı protesto etti. EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin hükümetin izinden giderek ulaşıma zam yaptığını dile getirdi


Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Örgütü ulaşıma yapılan zammı protesto etti. EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin hükümetin izinden giderek ulaşıma zam yaptığını dile getirdi. İstanbul’da işçi ve emekçilerin zamla birlikte daha da yoksullaştığına dikkat çeken Gerçek, zamların geri alınmasını istedi.
EMEP İstanbul İl Örgütü üyeleri Şirinevler Metro durağında, ulaşıma yapılan zammı protesto etti. EMEP Şirinevler İlçe Örgütü önünde bir araya gelen EMEP üyeleri, buradan sloganlarla metro durağına yürüdüler. Yol boyunca, “Zam zulüm işkence işte AKP”, “Topbaş zammına al başına çal”, “Susma haykır zamlara hayır” sloganlarını atan EMEP üyelerine, çevrede bulunanlar alkışlarla destek verdi. Eyleme, İstanbul konferansını yapan Emek Gençliği üyeleri de katıldı.
Metro durağında basına açıklama yapan EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, AKP hükümetinin referandum galibiyetinin sarhoşluğuyla ülkeyi yönetiğini dile getirdi. “Kendileri sırça köşklerde saltanat içinde yaşarken halkın en temel ihtiyaçlarına dönük saldırılar devam ediyor” diyen Gerçek, alkole yapılan son zammın ardından maliye bakanının, alaycı bir dille halkı düşünerek zam yaptıklarını söylediğini hatırlattı. “İstanbul Büyükşehir Belediyesi hükümetin izinden giderek ‘halkı düşünerek’ ulaşıma yüzde on zam yaptı” diyen Gerçek, zamla beraber İstanbul’lu işçi ve emekçiler daha da yoksullaştığını ifade etti.
HALKI CANINDAN BEZDİRDİLER
Ulaşıma zam yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı hesapsız harcamaların yükünü halktan çıkarmaya çalıştığına dikkat çeken Gerçek, İstanbul’un en büyük problemi olan trafik çilesini çözmeyenlerin ulaşıma zam yaparak halkı canından bezdirdiğini ifade etti.
1 yıl önce ulaşama yapılan zamların halkın yoğun tepkisiyle karşılandığını, mahkeme tarafından iptal edildiğini hatırlatan Gerçek, her geçen gün yoksullaşan halkın cebinde bir kez daha ulaşım zammı adı altında paralar çalındığını söyledi. “İSKİ, İGDAŞ gibi kârlı kuruluşları kendi yandaşlarına peşkeş çekmek için hazırlıklar yapan belediye başkanı Kadir Topbaş, İstanbul halkını ve emekçilerini hiç düşünmüyor” diyen Gerçek, İstanbul belediyesi şu an Türkiye belediyeleri içinde en fazla borcu olan belediyedir. Bu alınan borçlar harcanan paralar nereye harcandı, ne için kullanıldı bilen kimse yok. Neden halkın ödediği vergiler halka hizmet olarak dönmüyor, neden belediyeler halkın denetimine açılmıyor” sorularını sordu. İstanbulluların zam değil daha sorunsuz ve kolay ulaşım istediğini belirten gerçek, yapılan zamların geri alınmasını istediklerini söyledi. Gerçek, İstanbulluları, işsizliğe, yoksulluğa sefalete ve yeni zamlara karşı birleşmeye ve mücadeleye çağırdı. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net