02 Kasım 2010 00:00

‘Mücadelemiz terörize ediliyor’

BAŞBAKANın “Taksim’deki patlamayı yapanlarla Ilısu Barajı’nın yapılmasını engelleyenler aynı zihniyettedir” sözlerine Hasankeyfi Yaşatma Girişimi’nden sert tepki geldi.

Paylaş

BAŞBAKANın “Taksim’deki patlamayı yapanlarla Ilısu Barajı’nın yapılmasını engelleyenler aynı zihniyettedir” sözlerine Hasankeyfi Yaşatma Girişimi’nden sert tepki geldi. Girişim Koordinatörü İpek Taşlı Hasankeyf’in sular altında kalmasına karşı yürütülen mücadelenin sürekli terörize edildiğini belirterek Başbakanın daha önce de bu tür açıklamalar yaptığını hatırlattı.
Hasankeyfi Yaşatma Girişimi Koordinatörü İpek Taşlı Başbakanın Taksim’deki patlama ile çevreciler arasında ilişki kurması ile ilgili olarak, “Başbakanın söylediklerine cevap vermeli miyiz bilemiyorum? Söyledikleri bir başbakana yakışmayacak zırvalıkta ve saçmalıkta” dedi. Hasankeyf’in sular atlında kalmasına karşı geliştirilen mücadelenin sürekli terörize edildiğini belirten Taşlı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay ile sanıklardan Bayram Altun’un Hasankeyf’e yapılmak istenen baraja karşı mücadele ettikleri için “KCK davasında” yargılandığını hatırlattı.
BELEDİYE BAŞKANLARI YARGILANIYOR
Başbakanın daha öncede Ilısu Barajı’na karşı çıkanlar için “terör yandaşlarıdır” dediğini hatırlatan Taşlı “Şimdiye kadar çalışmalarımız sabote edildi. Dargeçit’te bizzat gözaltına alındım. Hiçbir gerekçe yoktu. Köylülerden barajın son haline ilişkin bilgi almak için gittim. Dönerken askerler tarafından gözaltına alındım. Bu işten vazgeçmem istendi” dedi. KCK adı altında sürdürülen davanın tutuklu sanıklarından Bayram Altun’un, “Bir devlet projesine karşı lobi yapmak” suçlamasıyla yargılandığını söyleyen Taşlı Batman Belediye Başbakanı Necdet Atalay’ın suçlandığı konulardan birinin de Hasankeyf Yaşatma Girişimi’ne destek vermesi olduğunu belirtti. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de aynı davada Hasankeyf Yaşatma Girişimine destek vermekle suçlandığını hatırlatan Taşlı, “Hasankeyf’i kurtarma hareketimiz sürekli terörize ediliyor. Yaptığımız çalışmalar sürekli politik suçlar olarak ele alınıyor” dedi. “Biz yaptığımız şeyin doğru olduğunu düşünüyoruz” diyen Taşlı tüm baskılara rağmen Hasankeyf’i kurtarmak için çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti
BARAJLAR VAR AMA BÖLGE FAKİR
Başbakanın Taksim’deki patlamayı kastederek “İşte bu oyunların temelinde Ilısu gibi barajların engellenmesi yatıyor” sözlerine sert tepki gösteren Taşlı, Ilısu Barajı’nın bir doğa ve tarih katliamı olduğunu vurguladı. Başakanın iddia ettiği gibi Ilısu gibi barajların bölgenin kalkınmasına hizmet etmediğini belirten Taşlı, “Böyle olsaydı baraj zengini bölgemiz en gelişmiş bölge olurdu” dedi. Ilısu Barajı’nın Başbakanın dediği gibi bölge halkının kalkınmasına yaramayacağını söyleyen Taşlı, “Ilısu ve diğer barajlar hiçbir zaman kalkınma için araç olmayacak. Paralar büyük toprak sahipleri ve firmalara peşkeş çekilecek. Sıradan insanlar mağdur olacak. Başbakan kimseyi kandırmasın” diye konuştu.
(DiyarbakırEVRENSEL)
Mehmet Aslanoğlu
ÖNCEKİ HABER

CHP Kürt sorunu için Van’a gidecek

SONRAKİ HABER

Twitter’da her 30 saniyede bir 'kadın tacizi vakası' görülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa