KARABÜK’TE İŞTEN ATMALARA ‘DUR’ DENİLDİ

KARDEMİR’de Türk Metal ve Çelik İş sendikaları arasında yaşanan yetki tartışmalarının kurbanı olan ve işten atılan işçiler seslerini mitingle duyurmaya çalıştı.


KARDEMİR’de Türk Metal ve Çelik İş sendikaları arasında yaşanan yetki tartışmalarının kurbanı olan ve işten atılan işçiler seslerini mitingle duyurmaya çalıştı. Pazar günü Karabük Postane Caddesi’nde yapılan mitingde Kardemir’de işten atılan işçilerin işlerine iadesi ve işten atmaların son bulması istendi.
Tüm Emekliler, Çalışanlar ve Metal İşçileri Derneği’nin düzenlediği mitingde, tertip komitesi adına yapılan konuşmada, “Yasal haklarını kullanarak sendika değiştirdiği için işten atıldıklarına inandığımız işçilerin bir an önce işlerine iadelerini ve işçi kıyımının son bulmasını istiyoruz” denildi. Mitingde işten atılan işçiler adına konuşan işçi, 1994 yılında işçilerle Karabük halkının birleşik mücadelesiyle kapatılmasına engel oldukları fabrikalarından şimdi atıldıklarını ama buna rağmen daha iyi bir yaşam için mücadelelerinden geri dönmeyeceklerini, Karabük halkından sahiplenilmeyi beklediklerini belirtti.
Eğitim Sen Karabük Şube Başkanı KESK Karabük Şubeler Platformu Sözcüsü Servet Odacı da, “Kardemir’de son günlerde yaşanan işten atmalara karşı tüm emek güçleri duyarlı olmalıdır. Yetki süreci geride kalmıştır. İşçilerin işyerinden başlayarak Türk-Metal, Çelik-İş ayrımı yapmadan işçi kıyımına karşı sınıf dayanışması içinde mücadele etmelidir. Karabük halkı da işten atmalara karşı sesini yükselterek geçmişte olduğu gibi işçilerin yanında yer almalıdır” dedi.
Servet Odacı, KESK Karabük Şubeler Platformunun işten atılan işçilerin işe aide edilmesi ve işten atmaların durdurulması için, geçmiş süreçte olduğu gibi önümüzdeki süreçte de işçilerin yanında yer alacağını, işçilerin böyle günlerde dostunu düşmanını tanıyacaklarını, bu günlerde öğrendiklerini unutmadan işçilerin ve emekçilerin el ele vererek talepleri için birlikte mücadeleyi yükseltmeleri gerektiğini söyledi.
Mitingde sık sık “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganı öfkeyle atıldı.
1000 İŞÇİ ATILABİLİR
Kardemir’de yaklaşık 6 aydır Türk Metal Sendikası ve Çelik İş Sendikası arasında süren yetki mücadelesi Çelik İş’in yetkiyi alması ile sonuçlandı. Bu süreçte Kardemir 1200 işçi işe alındı. Kardemir, geçmiş 6 aylık süreçte yaklaşık 200 işçiyi işten attı. İşçi çıkarmalar son günlerde artarak sürüyor, alınan işçi kadar işçi atılacağı konuşuluyor. (Karabük/EVRENSEL)
www.evrensel.net