UNiVERSiTEDE VAHSET!

Bugün Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) 29. Kuruluş yıldönümü. YÖK geçtiğimiz haftalarda ‘Özgür ve güvenli bir üniversite’ için üniversite yönetimine talimatlar göndermişti.


Bugün Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) 29. Kuruluş yıldönümü. YÖK geçtiğimiz haftalarda ‘Özgür ve güvenli bir üniversite’ için üniversite yönetimine talimatlar göndermişti. YÖK’ün talimatları arasında üniversitede daha fazla polis görevlendirilmesi de vardı. Son birkaç günde yaşananlar ise YÖK’ün hedefinin aslında ne olduğunu tartışmaya yer vermeyecek kadar açık bir biçimde gösterdi.
Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampüsünde önceki gün yaşananlar; tıpkı birkaç gün önce Dicle Üniversitesinde yaşananlar gibi, YÖK’ün, polisin üniversitelerde öğrencilerin nefes alışına bile tahammül edemediğini gösterdi.
BACAK KIRDILAR
YÖK’e karşı yapılacak eyleme çağrı yapmak isteyen öğrencilere önce özel güvenlikçiler engellemeye çalıştı. Daha sonra okul yönetimini çağrısıyla üniversiteye gelen Çevik Kuvvet, öğrencilere saldırdı. Okul kantininde bulunan öğrencilere saldıran polis, bir öğrencinin bacağını kırdı; çok sayıda öğrenciyi yaraladı. Gaz bombaları eşliğinde öğrencilere adeta dayak atan polise en büyük destek de üniversite yönetiminden geldi. Derslerde bulunan öğrencilerin dayak yiyen arkadaşlarına destek vermesini engellemek isteyen okul yönetimi kantine giden koridorlardaki kapıları kapattı. Öğrencilerin ders arasına çıkmasını engelleyen okul yönetimi öğrencileri dersliklere hapsetti.
CAMLARI POLİS KIRDI
Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampüsündeki Hazırlık Bölümü kantininde YÖK protestosu çağrısı yapan öğrencilerle ile özel güvenlik birimleri arasında tartışma yaşandı. Kantine asılan afişlerin çıkartılmasını isteyen rektörlük, öğrencilerin bunu kabul etmemesi üzerine okula çevik kuvvet çağırdı. Kantinde bekleyen öğrenciler, çevik kuvvet ve ÖGB’lerin gelmesi üzerine kapıyı kapattılar. Bunun üzerine çevik kuvvet kantinde bekleyen öğrencileri çıkarmak için kantinin camlarını kırdı ve öğrencilere müdahalede bulundu. Müdahale sırasında 34 öğrenci gözaltına alınırken, kırılan camlardan ve çevik kuvvetin müdahalesinden dolayı 6 öğrenci yaralandı.
BAZI ÖĞRETİM ÜYELERİ DERS YAPMADI
Okul yönetiminin ve polisin öğrencilere yönelik şiddetini protesto eden bazı öğretim üyeleri ders yapmayarak öğrencilerine destek verdi.
EYLEMLER YAYILDI
Saldırının Yunus Emre Kampüsünde duyulmasının ardından öğrenciler bir araya gelerek rektörlük önüne yürüyüşe geçti. Rektörlük önünde yapılan basın açıklamasının ardından öğrenciler gözaltına alınan arkadaşları için oturma eylemine başladı. Daha sonra Eğitim Sen yöneticileri ve siyasi parti temsilcileri Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü önüne gelerek öğrencilere destekte bulundu. Sendikaların ve siyasi partilerin temsilcilerinin verdiği destekle birlikte öğrenciler, hep birlikte üniversite içinden şehir merkezine yürüyüşe geçti. Şehir merkezinde yüzlerce öğrenci ve Eskişehir halkının desteğiyle birlikte Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri ortak bir basın açıklaması yaptı.
Eğitim Sen Şube yöneticisi Ender Pervane, üniversitede öğrencilere yönelik yapılan bu saldırıyı Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak kınadıklarını, üniversitelerin öğrencilerin olduğunu ve öğrencilerin de yalnız olmadığını söyledi.
(Eskişehir/EVRENSEL)

DiL- TARiH’TE TEDBiREN UZAKLAŞTIRMAYA TEPKi

ANKARA Üniversitesinde soruşturma tamamlanmadan 9 öğrencinin uzaklaştırılması protesto edildi. DTCF’de yapılan eylemde, kavganın sorumluluğunun devrimci yurtsever öğrencilere yüklendiğine dikkat çeken M. Salih Erşari, 9 yurtsever arkadaşlarının savunmalarının dahi alınmadan tedbiren süresiz okuldan uzaklaştırıldığını belirtti. Erşari, kavgayı başlatan faşist tarafın ceza almadan fakülteye girip çıktıklarını belirterek, ortaya çıkan haksız durumun sorumlusunun fakülte yönetimi olduğunu söyledi. Okuldan uzaklaştırılan öğrencilerin hepsinin yurtsever Kürt öğrenciler olmalarının da, fakülte yönetiminin ırkçı ve faşizan kimliklerinden ortaya çıkardığını ifade eden Erşari, “Biz buradan bir kez daha kardeşlik çağrısı yapıyor, faşizm karşısında hakların bir arada yaşama iradesini sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi. (ANKARA)
www.evrensel.net