Fazla et tüketimi sağlık problemlerine yol açıyor

Kurban Bayramı’nda beslenmenin önemi dikkat çeken uzmanlar, fazla et tüketiminin başta kalp hastalıkları ...


Kurban Bayramı’nda beslenmenin önemi dikkat çeken uzmanlar, fazla et tüketiminin başta kalp hastalıkları olmak üzere ciddi sağlık problemlerine yol açtığını duyurdu. Beslenmenin, kişinin genel sağlığı açısından hayati önem taşıdığını söyleyen uzmanlar Et, tatlı ve asitli içeceklerin fazla tüketen kalp hastalarının risk altında olduğunu belirtti.
Türkiye’de her iki kişiden birinin kalp ve damar hastalıkları yüzünden hayatını kaybettiğini hatırlatan uzmanlar kalp ve damar hastalıklarından korunmak için şu önerilerde bulundu:
“Etin yağsız kısımları tercih edilmeli, pişirme yöntemi olarak ızgara veya haşlama kullanılmalıdır. Et kavrularak veya kızartılarak pişirilmemelidir. Etler, pişirilirken doymuş yağa sahip katı yağlar kullanılmamalıdır. Özellikle ülkemizde kurban bayramlarında yapılması gelenek haline gelmiş olan kavurmanın içine tereyağı ve kuyruk yağı konulmadan, kendi suyu ile kısık ateşte pişirilmelidir. Mangal yapılacaksa etlerin kömürleşmemesine dikkat edilmelidir, dışı pişen içi çiğ kalan etlere dikkat edilmeli ve yüksek risk taşıyor olmasından dolayı çiğköfte tüketiminden kaçınılmalıdır. Kalp ve damar hastalığı riski yüksek olan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdırlar.”
(HABER MERKEZİ)


www.evrensel.net